Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

En romantik mevsim olan sonbaharda; uzun yürüyüşler yapmak, incecik hırkalarla dışarıya çıkmak, balkonda oturup ağaçları izlemek en sevdiğimiz aktivitelerdir.

Sonbaharın ılık havasındaki gelgitlerin; soğuk algınlığı, nezle, grip, sinüzit gibi kış hastalıklarına zemin hazırladığını unuturuz çoğu zaman.

Eğer bağışıklık sisteminiz yeteri kadar güçlü değilse, sıklıkla değişen havalar ve bu hava değişkliklerine karşı önlem almamak hastalıklara karşı direncinizi kırabilir.

Sonbaharın şairene havasını ruhunuzda hissetmek ve bu romantik ayları sıhhatli bir şekilde geçirmek için, sizin için sıraladığımız önerileri dikkate alın.

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Beslenme programınızı yenileyin…

Dengeli beslenerek ve beslenme programınızı içinde bulunduğumuz mevsime göre güncelleyerek, mevsim hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Sonbaharda; günde iki porsiyon meyve ve sebze tüketmeli, menülerinizi lif açısından zengin yiyeceklerle zenginleştirmeli, günde en az iki litre su içmeli, protein tüketmeli ve tam tahılları masanızdan eksik etmemelisiniz.

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Sonbahar, uzun yürüyüşlerin mevsimi…

Sürekli kapalı ortamlarda bulunmanın sizi soğuk algınlığından koruyacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Düzenli aralıklarla ve sıklıkla havalandırılmayan ortamlar, hastalıklara doğrudan davetiye çıkarıyor.

Sonbaharı sağlıklı bir şekilde geçirmek için, düzenli egzersiz yapmalı ve temiz havada yürüyüşe çıkmalısınız.

Kış hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için evinize yakın bir parkta veya deniz kenarında günde 30 dakika yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin.

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Stres bahaneniz olmasın…

Stresin tek başına, bağışıklık sisteminizi çökertecek kadar güçlü olduğunu biliyor musunuz? Stresten uzak durmak için yeni stratejiler geliştirebilir, kendi çözümlerinizi oluşturabilirsiniz.

Sonbaharın tadını çıkarmak için gün içinde küçük molalar verebilirsiniz. Bu molalarda bitki çayınızı yudumlarken hafif müzikler dinleyebilir, kitap okuyabilir, ödüllü kısa filmleri izleyebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan; ekinezya, papatya, nane, lavanta, adaçayı veya biberiye çaylarını aktarlardan alabilirsiniz.

Serin Havalarda Gripten Korunmanın Yolları

Sonbahar bonusları

  • • Gripten ve soğuk algınlıklarından korunmak için, soğan ve sarımsağın gücünden destek alabilirsiniz. Soğan ve sarımsak, direncinizi artırmanıza yardımcı olur.
  • • C vitamini ve potasyum kaynağı olan zerdeçal ile hücrelerinizi kış hastalıklarına karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz. He gün, bir bardak organik süte ekleyeceğiniz bir çay kaşığı zerdeçal hastalıklara karşı mucizevi bir kalkan oluşturacaktır.
  • • Hava ne kadar güzel olursa olsun çantanızda taşıyacağınız bir hırka, şal, şemsiye davetsiz rüzgarlara ve yağmurlara hazırlıksız yakalanmanızı önleyecektir.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir