Şerbetle Lezzeti Artan Yemişler

Şerbetle Lezzeti Artan Yemişler

Şerbetle Lezzeti Artan Yemişler

Kaymaklı İncir Tatlısı ve Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

Sobanın üzerinde çıtır çıtır pişen lezzet deposu kestanenin zamanı geldi-gelecek ama çoğu evde artık soba yok. Ama bu kestane yememek anlamına gelmiyor tabi. Bursa yöresine ait kestane şekerini evde yaparak bu eşsiz lezzeti tatlı tatlı yemeye ne dersiniz?
Ya da kurur incirden kaymaklı cevizli bir tatlı hem enerji hem vitamin dolu…

Şerbetle Lezzeti Artan Yemişler

Kestane şekeri malzemeleri:  500 gr kestane, 2.5 su bardağı toz şeker,2.5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı vanilya

Kestane şekeri hazırlanışı: Kestanelerin dış kabuklarını bir bıçak yardımıyla keserek soyun. Soyulmuş kestaneleri su dolu tencereye alıp ince kabukları yumuşayıncaya kadar kısık ateşte bekletin. Kestaneleri sudan alıp ılınınca ince kabuklarını soyun.
Toz şekeri başka bir tencereye alıp üzerine su ilave edin. Orta ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatıp kestaneleri ilave edin. Kaynatmadan kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin. Tencereyi ateşten alıp 1 gün kadar bekletin.
Tencereyi kısık ateşe alıp 10 dakika kadar tutun ve üzerine vanilya serpin. Kestaneleri şerbetin içinden alıp küçük kağıt kalıplara yerleştirin. Soğuk olarak servis yapın. Kestane şekeri artık hazır, afiyet olsun.

Şerbetle Lezzeti Artan Yemişler

Cevizli kaymaklı incir tatlısı malzemeleri: 250 gr kuru incir, 1 su bardağı toz şeker,50 gr kaymak, 50 gr yarım ceviz içi

Cevizli kaymaklı incir tatlısı hazırlanışı: Bir gece önceden ıslatılan incirleri bol suda hafifçe haşlayın. Saplarını çıkardıktan sonra şeker ekleyerek tatlı kıvamına gelene kadar pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp ortalarına kaymak ve ceviz yerleştirin. Ilık servis yapın. Cevizli kaymaklı incir tatlısı artık hazır, afiyet olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir