Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Senin Hayatının Pozu Ne?

Senin Hayatının Pozu Ne?

Usain Bolt'un Hayatının Pozu

Usain Bolt, Rio 2016 olimpiyatlarında 1. olmasıyla yine gündeme geldi. Atletizmde dünyanın bir çok rekorunu kırmış ve hala dünya rekorlarını elinde bulunduran atletin bu rekoru elde etmesi 10 saniyeden bile kısa bir süre.

Peki Başarı Neydi?

Başarı, Usain Bolt’un 10 saniyeden kısa sürecek bir koşu için bütün sene çalışmasıydı. Her gün düzenli saatte uyanıp, her gün uzun saatler çalışarak, her gün beslenme programına uyarak hayatını şekillendirmesiydi. Sonra ne mi oldu? Usain Bolt artık rakiplerini geçmiyor, koşarken kameralara poz da veriyordu.

Resimde dikkat çeken bir şey daha var. Usain Bolt rakiplerinden uzun. Normalde atletler uzun boylu olmaz. Daha kısa ve doğal olarak daha hafif olur. Bu onlara başlangıçta kendilerini daha ileriye atabilme şansı verir. Ama o bu sanılan dezavantajı avantaja döndürmüş biri. Çünkü yarışa geride başlamasına sebep olan uzun boyu hızı aldıktan sonra rakiplerinden daha büyük adım atmasını sağlıyor. Usain Bolt yarışmaya rakiplerinden daha geride başlıyor. Ama hızını aldıktan sonra 1 adım öne geçiyor.

Yani önemli olan yarışmaya nasıl başladığımız değil nasıl sürdürdüğümüzdür.

Mutlaka hayalini kurduğumuz ama vazgeçtiğimiz şeyler olmuştur. Başladığımız ama pes ettiğimiz veya yapamayacağımızı düşünüp başlamadığımız şeyler olmuştur.

Ben yarışa geri başlıyorum deyip koşmayı bırakmıyor Usain Bolt. Hep Usain kazanıyor deyip, seneye yarışmalara katılmaktan vazgeçmiyor diğerleri.

Önemli olan yarışmak derler ya. Önemli olan sevdiğin, istediğin şey için çalışmak. Çabalamak. Gözlerini kapa ve içinde olmak istediğin resmi çiz. Ve bunun için bir şeyler yap. Senin hayatının pozu ne?

1 Yorum Bulunuyor

  • Elif Nur Can
    2016-10-07 | Permalink |

    Çok güzel bir yazı, teşekkür ederiz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *