Seni Stil Sahibi Yapan Nedir?

Seni Stil Sahibi Yapan Nedir?

Modayı üzerinde kendi doğrularınla uygulayabildiğinde stil sahibi olursun. Alacağın ürün pahalıymış, ucuzmuş, geçmiş sezonlara aitmiş inanın ki hiç önemli değil. Sen kendini tanıdıktan sonra bunların hiç biri sorun teşkil etmiyor.

Stil kendini karşındakine doğru yansıtmandır. Kendini ifadenin sözsüz sözcükleridir. Sana özgü olandır ve senin ürünle üzerinde sağladığın en güzel armonidir.

Tesettür Stil Önerileri Çağla Aksu

Doğru zamanda doğru ürün ve kombinle giyindiklerini nereden ve hangi sezondan alırsan al şık ve stil sahibi olabilirsin. Bunun ise en önemli yolu bilinçli tüketici olabilmekten geçiyor. Konu konuyu açacak ama nedir bu bilinçli tüketici biraz değinmek isterim.

Tesettür Stil Önerileri Çağla Aksu

“Elbet Birgün Giyerim” Diye Alışveriş Yapmayın!

Mesela sezon indiriminde “Aaaa bu ne kadarda ucuzmuş alayım elbet bir gün giyerim” dememektir. Ya da kumaşı ve dikişleri iyi olmadığı halde günü kurtarmak amacı ile hiçbir ürünü satın almamaktır. Bilinçli tüketici alışverişte israf yapmadan ihtiyacını alandır. Gardırobundaki ürünleri düşünerek rahatlıkla kombin yapabileceği parçaları seçip o ürünü satın almasıdır.

Yaşadığım ufak bir örnek; Bir keresinde bir tanıdığıma üzerindeki penye elbisenin vücuduna göre uygun olmadığını ve kendisini kilolu gösterdiğini, iç çamaşırının belli olduğunu vs. söylediğimde “ama ben bunu çok beğenerek aldım. Kaç para verdim biliyor musun? Elbette giyineceğim. Markası ise …” demesi üzerine gözlerim açık, şaşkınlık içerisinde kalakaldım. Böyle fevri çıkışlı, bilinçsiz bir tüketiciye ne diyebilirdim ki?

Tesettür Stil Önerileri Çağla Aksu

Marka Ürünleri Gözü Kapalı Almayın

Üzülerek söylüyorum, içerisinde bulunduğumuz yüzyılda marka bir etikete sahip ürün, eşyanın kendisinden daha önemli hale geldi. Ürün yakışsın ya da yakışmasın kimin umurunda ki! Ürünün kalitesi düşük olsa bile etiketi sebebiyle satıcı, alıcı bulabiliyor. Ve kişi tarzı olmadığı halde o ürünü alıp giyindiğinde, bana göre edebiyattaki anlatım bozukluğunun moda dünyasında stil bozukluğu ismiyle insan üzerinde vuku bulması gibi yanlış bir görüntü ortaya çıkartıyor. Yapmayın lütfen giyindiğiniz ürünün sizi hiç olmadığınız biri gibi göstermesine müsaade etmeyin. Her ürün sizin olmamalı, her beğenilen ürün satın alınmamalı. Yani diyeceğim o ki; bilinçli bir alışveriş hem keseye yarar hem de sizi stil sahibi bir bayan yapar.

Tesettür Stil Önerileri Çağla Aksu

Farkındalığınızın Farkına Varın!

Stil sahibi olmak için takıp takıştırmak ya da farklı giyinmeye çalışmak gibi çabalara girmeyin. Çünkü kimi zaman fuları boynuna bağlayışınla, kimi zaman kemeri herkesten farklı belinde yorumlayışınla, kimi zaman şalını başına alışılmışın dışında dolayışınla, kimi zaman belki de çoğu insana basit gözüken giyim tarzınla haberin olmadan sen stil sahibisindir. Her insan birbirinden farklı ve özeldir. Yeter ki farkındalığınızın farkına varın.

Tesettür Stil Önerileri Çağla Aksu

Son olarak ufak bir not:

Giyinirken yapılan ve benim hiç sevmediğim bir başka şey ise zorunda kalmak. Hayır! Zorunda değilsin! Ne için zorundasın ki? Kim için yapmak mecburiyetindesin? Dilediğin gibi ol! Özgün ol! Kendine güven! Ve giyindiğin her ne ise her zaman mutluluk tohumları saç! Hiçbir zaman zorunda kalma… Kendin ol!

Yorumlar

“Seni Stil Sahibi Yapan Nedir?” için 2 cevap

  1. Gözde dedi ki:

    Çok doğru noktalara değinilmiş

  2. burcu dedi ki:

    harika bir yazi olmus.. hemen herkesin yaptigi hatalara deginilmis… tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir