”Selam” Filmine Muhteşem Gala

”Selam” Filmine Muhteşem Gala

Selam-Filmi-Gala

Türk okullarını anlatan SELAM filminin gala gösterimi yapıldı. Geceye siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı…

Yurt dışındaki Türk okulları nın hikayesini anlatan ”Selam” filminin galası, Trump Towers’taki Cinemaximum sinemasında yapıldı.

Galaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yanı sıra eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Galada bir değerlendirme yapan Bağış, filmde ele alınan Türk okullarını en çok ziyaret eden kişilerden biri olduğunu belirterek, ”Çok önemli bir mesajı var bu filmin. Türk okulları, dünyanın dört bir yanında bu ülkenin dilini, değerini, kültürünü yayıyor. Bu okulların vizyonunu ortaya koyan, başta sayın Fethullah Gülen hocamız olmak üzere bütün kahramanlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

-”Okulların hikayesinin anlatılması önemli”-

Ziyaret ettiği hemen her ülkede Türk okullarında Türk bayrağının dalgalandığını görmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Bağış, ”Türk okullarının, dilimizi oranın insanlarına öğrettiğini görmekten, Türkiye’ye yeni dostlar, müttefikler, hayranlar kazandırdığını görmekten büyük gurur duyuyorum” diye konuştu.

Bu okullarda okuyan öğrencilerin kendi ülkelerinde önemli konumlara geleceğini anlatan Bağış, şunları söyledi:

”Bu yavrularımız gelecekte kendi ülkelerinde liderler, yöneticiler olacaklar. Bu okullar sayesinde de o öğretmenlerin ortaya koyduğu vizyon sayesinde Türkiye’yle çok daha sıcak ilişkiler kuran vizyoner liderler olacaklar. O yüzden bu okulların hikayesinin anlatılmasını çok önemli buluyorum. Zaten öyle bir vatan, bayrak sevgisi ancak Sahra’nın 50 derece sıcağıyla, Sibirya’nın -50 derece soğuğu arasında insanların bu özveriyi göstermesine; sevdiklerini, analarını, babalarını, ocaklarını, yarlarını bırakmasına imkan verebilir.”

-”Bizim gördüklerimizi bütün millete gösteriyor”-

Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da filmde anlatılan Türk okullarını ilk açıldıkları günden bu yana izlediğini ve ziyaret ettiğini belirterek, ”O fedakar öğretmenlerimizin büyük bir özveriyle nasıl çalıştıklarını, hangi imkansızlıklar içerisinde bu yavrulara sahip çıktıklarını gördüm. Bu film bizim gördüklerimizi bütün milletimize gösteriyor. Büyük bir olay bu, kendilerini kutluyorum. Çok büyük emek verilmiş. Senegal, Afganistan, Bosna… Buralar dolaşılarak yaşananları tespit etmişler” şeklinde konuştu.

Bağış ve Aksu, filmin başrol oyuncuları ile filmde rol alan Bosna Hersekli ve Senegalli çocuklarla basın mensuplarına poz verdi.

-3 kıtada çekildi-

Senaryosunu Necati Şahin’in yazdığı, Levent Demirkale’nin yönettiği, başrollerini Burçin Abdullah, Yunus Emre Yıldırımer ve Hasan Nihat Sütçü’nün paylaştığı ”Selam” filmi, 29 Mart’ta gösterime girecek.

Senegal, Afganistan ve Bosna Hersek’teki Türk okullarında görev yapan 3 öğretmenin hikayesini anlatan film, 2 yıllık hazırlıktan sonra 4 ayda çekildi.

Çekimler boyunca 50 kişilik teknik ekip ile 2 ton ekipman filmde anlatılan, 3 ayrı kıtada yer alan ülkelere taşındı.

Selam Filmi ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın.
Fragmanı izlemek için tıklayın.

(AA)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir