Şehzadeler Şehri Amasya

Şehzadeler Şehri Amasya

Şehzadeler Şehri Amasya

Ülkemizin her şehri ayrı bir güzel, ayrı bir tarih. Yeşiltopuklar editörleri olarak, gezi turlarımıza devam ediyoruz. Yeni durağımız şehzadeler şehri “Amasya” oldu.

Osmanlı Devleti’nin yönetimine giren Amasya, Sultan Murat’ın şehzadesi Yıldırım Beyazid’i vali olarak göndermesiyle, şehzadeler şehri ünvanıyla nam salmış. Ardından birçok şehzadenin, devlet yönetimine dair ilk deneyimlerini Amasya şehrinde edinmişler.

Şehzadeler Şehri Amasya

Kent bir tarihin tüm izlerini taşımakta. Kentteki köprüler, kaleler uzun süre şehirde egemenlik kurmuş Roma ve Bizans uygarlıklarına ait. Selçuklu mimarisi, Türklerin Anadolu’ya hakim olmasıyla başlıyor. Türbeler, camiler, medreseler şehirde ardı ardınca karşımıza çıkıyor.

Şehzadeler Şehri Amasya

Şehzadelerin Amasya’da valilik görevleri ile birlikte şehirde, Osmanlı kültürünün hakimiyeti fazlasıyla görülmekte. Köprüler, hamamlar, çeşmeler ve hanlar öne çıkan eserler arasında.

Milli Mücadelenin ilk adımlarına şahitlik eden şehir, Amasya Genelgesi ile tarihe geçmiştir. Şehrin kendine has mimari yapısına hayran olduk diyebiliriz. Etrafının çok yüksek dağlarla çevrili olması, şehri adeta bir kalenin içinde konumladırmakta. Bununla birlikte yeşile hakim bir doğası, şehrin güzelliğini daha da ortaya çıkarıyor.

Şehzadeler Şehri Amasya

Amasya’nın gezilebilecek tarihi yerleri ise; Amasya Kalesi, Kral Kaya Mezarları, Gök Medrese, Burmalı Minare Camii, Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı, Çelebi Mehmet Medresesi Yörgüç Paşa Medresesi başta geliyor. Doğal güzelliklerini sayarsak, Borabay Gölü, Aynalı Mağarası, Yedi Kuğular Kuş Cenneti gezebileceğiniz yerler arasında sayabiliriz.

Şehzadeler Şehri Amasya

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *