Şehir Hayatından Uzaklaşmak İsteyenlerin Uğrak Noktaları olan İstanbul’un Hobi Bahçeleri

Şehir Hayatından Uzaklaşmak İsteyenlerin Uğrak Noktaları olan İstanbul’un Hobi Bahçeleri

Komşuköy Hobi Bahçesi Organik Sebzeler

Şehir hayatı birçok avantajın beraberinde birçok problemi de getiriyor. He an hareketli, koşturmacalı bir yaşam çoğu zaman zihnen ve bedene yorucu etkilere sahip oluyor. Hep bir yere yetişmek zorunda olmak aslında bir nevi hayata geç kalmışlık hissi oluşturuyor. Bu nedenle de şehir insanının hep bir doğaya kaçma isteği aklının ve kalbinin bir köşesinde yer ediniyor. Son zamanlarda bu ihtiyaca binaen ortaya çıkan hobi bahçeleri ise imdada yetişiyor. Çok uzak yollara gitmeden de doğaya ve doğala sığınabileceğiniz bu bahçeler, şehrin çeşitli noktalarında misafirlerini ağırlamak ve onlara unutamayacakları. Deneyimler yaşatmak için hazırda bekliyor. İstanbul’un çok sevilen ve tercih edilen hobi bahçelerinin listesi ise yazımızda yer alıyor. Siz de keşfetmek için böyle buyurun!

Beykoz Hobi Bahçesi

Beykoz Hobi Bahçesi

Bahçeli bir evde yaşama fırsatı elde edemeyenler için kendi sebze-meyvelerini yetiştirebilecekleri, toprakla haşır neşir olabilecekleri ve yetişen nesillere doğa sevgisini aşılayabilecekleri yer Beykoz Hobi Bahçesi, 50’şer metrekarelik 100 bahçeyi bünyesinde barındırıyor. En az iki yıllığına cüz’i bir ücret karşılığı kiralanabilen bahçeler, şehir insanının imdadına yetişiyor.

 • Beykoz Hobi Bahçesi İletişim:
 • Adres: Çubuklu Mahallesi, Kiremitdere Caddesi 34/B, 34805 Beykoz/İstanbul
 • Tel: (0216) 425 80 56

Yemyeşil Hobi Bahçeleri

Yemyeşil Hobi Bahçeleri

Çevre ve sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde 8 yıl önce kurulan Yemyeşil Hobi Bahçeleri, her yaştan insanın kendini geliştirip, doğayla bütünleşmesini sağlayan imkanlar sunuyor. Ekolojik tarımın detayları ve öneminin öğretildiği işletmede, köy kahvaltısı ile bahçenin keyfinin sürülmesi de sağlanıyor.

 • Yemyeşil Hobi Bahçeleri İletişim:
 • Adres: Bozhane Köyü, Boğaziçi Caddesi, Profesörler sitesi Yanı, Beykoz/İstanbul
 • Tel: (0538) 485 83 89

Komşuköy Hobi Bahçesi

Komşuköy Hobi Bahçesi

Farklı üyelik seçenekleri ile kendi seçtiğiniz fidelerin ekim ve dikim işlerini gerçekleştirip, hasatın ardından adresinize kargolayan bir yer Komşuköy hobi bahçesi. GDO’suz, kimyasalsız ve tamamen doğal sebze-meyve üretiminin yapıldığı işletmede, çiftçilik atölyeleri ile de toprakla haşır neşir olmak ve işin inceliklerinin öğrenmek mümkün kılınıyor.

 • Komşuköy Hobi Bahçesi İletişim:
 • Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Esenler Çıkmazı Sokak, No: 16, Cumhuriyetköy/Beykoz
 • Tel: (0212) 706 06 15

Bahçetepe İstanbul Hobi Bahçesi

Bahçetepe İstanbul Hobi Bahçesi

Başakşehir’de bulunan Bahçetepe İstanbul projesi kapsamında ev alanlara teslim edilen hobi bahçeleri de ağaçlarla, çiçeklerle, meyve-sebzelerle ve toprakla haşır neşir olmak isteyenlerin yüzünü güldürdü. Mangal ve mesire alanına da sahip olan mekan, rahatlamak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

 • Bahçetepe İstanbul Hobi Bahçesi İletişim:
 • Adres: Kayabaşı Mahallesi, Toki Kayabaşı Konutları, 16 E, Başakşehir/İstanbul
 • Tel: (0212) 687 06 02

Cavidan Hanım Çiftliği

Cavidan Hanım Çiftliği

Kulübeli ya da kulübesiz bahçeleri ile zirai ilaçsız, zehirsiz, kimyasalsız tarım olanağı sağlayan yerlerden bir tanesi de Cavidan Hanım Çiftliği… Yıl boyu kiralayabileceğiniz, mümkün olduğu zamanlarda giderken, imkan olmadığında sulama hizmeti alabileceğiniz, ister çiçek, ister sebze yetiştirebileceğiniz bu hobi bahçeleri, hem doğalla bütünleşme hem de sağlıklı sebzelerden yıl boyu faydalanma imkanı sunan bir yer.

 • Cavidan Hanım Çiftliği İletişim:
 • Adres: Emirli Köyü, Lale Çiçeği Sokak, Pendik/İstanbul
 • Tel: (0542) 215 25 62

Arnavutköy Hobi Bahçesi

Arnavutköy Hobi Bahçesi

Arnavutköy Belediyesi’nin kullanıma sunduğu bu bahçeler, 68 dönüm arazi içerisinde çitlerle çevrili 78 metrekarelik 200 adet bahçeden oluşuyor. Yıllık ücretin diğer bahçelere göre daha uygun olduğu bu bahçelerde siz gelemediğinizde sizin yerinize sulama, çapalama, yabani ot temizleme vb. hizmetler de veriliyor.

 • Arnavutköy Hobi Bahçesi İletişim:
 • Adres: Sazlıbosna Mahallesi, Haraçcı-Hadımköy Yolu Caddesi, No:148, Arnavutköy/İstanbul
 • Tel: 444 4 597

Çengelköy Doğa Bahçesi

Çengelköy Doğa Bahçesi

Doğa Derneğinin kurmuş olduğu, doğayla insan arasındaki ilişkiyi yeniden güçlendirmek amacı taşıyan bu bahçe, iki dönümlük bir arazi içerisinde, tarım ilacı ve kimyasal kullanmadan tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle sebze-meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı bir yer. Dernek gönüllüler ve mahalle sakinleri tarafından devam ettirilen proje, doğallığı dolayısıyla farklı canlıların yaşam alanı olmaya da devam ediyor.

Mekan ve Seyahat Editörü Esra Ünal

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir