Sami Yusuf, Kutlu Doğum Haftasında Antalya’da

Sami Yusuf, Kutlu Doğum Haftasında Antalya’da

Sami-Yusuf-Kutlu-Doğum-Haftası-için-Antalya

Peygamber Efendimiz’i (sas) anlattığı ‘Al-Muallim’ isimli eseriyle dikkatleri üzerine çeken Azeri asıllı İngiliz müzisyen Sami Yusuf, son albümü ‘Salaam’ın tanıtımı için Türkiye’ye geliyor.

Yusuf, Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi tarafından 6 Nisan’da düzenlenecek Kutlu Doğum etkinliklerine katılacak ve 15 bin kişiye eserlerini seslendirecek. Sami Yusuf’un Güneydoğu Asya’da ‘platin albüm’ olan çalışması, Arap dünyasında da en çok satanlar arasında. Başarısının kendine ait olmadığını söyleyen ünlü sanatçı, “Tek hüküm veren Allah. O’nun dilemesiyle başarılı oldum.” diyor.

Tüm dünyadaki hayranlarından hoş tepkiler aldığını belirten Yusuf, bu sevgiden dolayı hem şanslı hem de dinleyicilerine karşı müteşekkir olduğunu dile getiriyor. Türkiye’deyken kendisini evinde gibi hissettiğini belirten ünlü sanatçı, “Bu kez Kutlu Doğum programı için geldiğimden kendimi ayrıcalıklı ve onurlu hissediyorum.” yorumunu yapıyor. Yusuf, “Mevlid benim için ‘kutlu öğretmen’ ya da ‘Al-Muallim’ (sallallahu aleyhi ve sellem) ile gerçek ilişkimizi hatırlayıp, manevî bağımızı yenilemek için mübarek zamandır.” diye konuşuyor.

Şarkılarını İngilizce, Arapça, Türkçe ve Farsça okuyabilen Sami Yusuf, Swahili ve Malaycayı da ekleyerek kullandığı dil sayısını 6’ya çıkardığını söylüyor. Farklı dillerde şarkı söylemeyi sevdiğini belirten Yusuf, “Kendimi o kültürlerle bağlı hissediyorum.” ifadelerini kullanıyor. Türkiye’deki gelişmelerden haberdar olduğunu ifade eden Yusuf, “Türkiye, büyük geçmişi olan büyük bir ülke. Doğal olarak böyle büyük bir ülkenin bazı değişiklikleri, deneyleri, testleri tecrübe etmesi çok normal. Türkiye bunları Allah’ın izniyle yenecek.” yorumunu yapıyor.

Gülen, yaşayan bir bilge

Türkiye’nin geçmişinde rol almış ya da hâlâ hayatta olan bilgelerinden, şairlerinden ve müzisyenlerinden etkilendiğini söyleyen Yusuf, Hz. Mevlânâ, Yunus Emre ve Fethullah Gülen gibi isimler için, “İlk ikisi büyük geçmişin bilgesi, Gülen ise şu an yaşayan bir bilge. Gülen’in etkisi şu andan itibaren on yıllar sonra takdir edilebilir.” değerlendirmesini yapıyor. Arap Baharı ile ilgili süreç hakkındaki soruya da cevap veren Yusuf, “İslam dünyasında istikrar ve barış olması için dua ediyorum. Zannediyorum bu aşamada isteyebileceğimiz, dua edeceğimiz şey, umut ve barıştır.” diyor.

Programın 6 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de ANFAŞ Expo Center‘da 15 bin kişinin katılımıyla gerçekleşeceği bildirildi. Program biletleri AKDİM, Antalya NT mağazası ve Biletix şubelerinde satılıyor. Program detayları www.gullerinefendisi.org, www.akdim.org sayfalarından ve Twitter hesaplarından (@KutluDogumOzel ve @Akdim_ Antalya) öğrenilebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir