Salonlar İçin Şömineli Dekorasyon Önerileri

Salonlar İçin Şömineli Dekorasyon Önerileri

Şömineli Salon Dekorasyonu

Hem ısınma hem de dekoratif amaçlı kullanılan şömine; yaşam alanına hoş bir karakter, şık bir doku ve sıcak bir ambiyans katıyor. Sizde salonunuzun havasını değiştirmek, şömine sıcaklığını yaşamak için dekorasyon önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Şömineler mobilya ve koltuklara ne kadar yakın olmalı? Salon dekorasyonunun merkezinde şömine mi olması gerekiyor? Kanepeyi veya yemek masasını nereye yerleştirmeli? Sadece geniş salonlarda mı şömine kullanılır? Küçük salonlarda da şömine dekorasyonu yapılabilir mi? Şömine ve etrafında nasıl bir dekorasyon oluşturulabileceğine dair bütün soruların cevapları bu yazıda… İşte  2020 sezonunda öne çıkan şömineli salon dekorasyon önerileri

2020 Şömine Dekorasyonu

Şömineyi Dekorasyona Göre Seçin

Eski tip bacalı açık şömineler genellikle duvarın ortasında konumlanarak odayı merkeze alsa da, bugün modern baca ve yanma teknolojileri ile yeni yapılanlar istediğiniz şekilde dekore edilebiliyor. Kenarlara hatta odayı bölecek şekilde boşluğa yerleştirilebilen ve oldukça farklı şekillerle bir kaç değişik tarzda dekorasyon yapmaya olanak veriyor. Bu da dekorasyonu şömineye göre değil, şömineyi dekorasyona göre seçme fırsatı veriyor.

Şömineli Salonda Oturma Planı

Şömineye En Uygun Oturma Planı

Geleneksel ya da modern olsun şöminenin her zaman dikkat çeken bir mimari bir yönü vardır. Bu sebeple şömineleri dekoratif olarak odanın odak noktasını belirlemek için kullanmak oldukça mantıklı. Oturma planınızı yaparken şömineyi merkez nokta olarak alın. Öncelikle en büyük kanepeyi şöminenin tam karşısına yerleştirin. Berjer, sandalye ya da puf gibi daha küçük parçaları da şömineye daha yakın olacak şekilde dekore edin.

Şömine Isısı

Şömine Mobilyalara Ne Kadar Yakın Olmalı?

Mobilyaların şömineye ne kadar yakın olması gerektiği aslında kullanım durumuna ve kapasitesine göre değişiyor. Eğer çok ısı yayan ve sürekli yakılan bir şömine kullanacaksanız koltukları en az bir metre uzakta tutmak gerekir. Daha yumuşak ve az bir ateşle ya da nispeten küçük bir şömineye ise yakın berjerler kullanmakta bir sakınca yok. Konfor olarak da, soğuk kış günlerinde şöminenin başındaki rahat koltuğumuzda oturup kitap okumak, sıcak içeceğimizi yudumlayarak sohbet etmek en güzel aktivitedir.

2020 Şömine Rengi

Şömine Rengini Nasıl Belirlemeli?

Şömineli salonları dizayn ederken dikkat etmek gereken konulardan biri de rengi. Elbette şömine modelleri farklı renk kombinasyonları ile daha uyumlu olabiliyor. Tabii renk seçiminde ortamda istenen tarzın tercihi de önemli. Modern şöminelerin özellikle minimalist tarza hitap edenlerde ahşap, beyaz ve gri tonlarındaki renk kombinasyonları son derece akıcı ve çarpıcı bir etki yaratırken, geleneksel dokunuşlara sahip taş ya da tuğla kaplamalı modellerde ise samimi bir dokuyu ortaya çıkaran sıcak renk tonları kullanılabilir. Ayrıca rustik dokulu ahşaplar ve bej tonları da bu tarz şöminelere uyum sağlayan diğer renk tonlarını oluşturuyor.

Küçük Salonlar İçin Şömine Dekorasyonu

Küçük Salonlara Şömine Olur mu?

Önceleri şömineli salon denilince geniş, gösterişli ve yüksek tavanlı alanlar akla gelirken artık modern tasarımlar ile her yere uygun dekorasyon yapılabiliyor. 2020 yılının yeni şöminelerinin en önemli özelliklerinden biri de oldukça az yer kaplaması ve istediğiniz yere uyum sağlaması. Örneğin L koltuk takımının merkezde yer aldığı küçük bir salonda şömine duvar dekorasyonun bir parçası olarak dizayn edilip, etrafında depolama alanı olarak şık dolap ya da raflar kullanılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir