Şal Eşarp Bağlarken Bu Hataları Yapmayın!

Şal Eşarp Bağlarken Bu Hataları Yapmayın!

Şal Eşarp Bağlama Hataları

Eşarp bağlama şekilleri, eşarp bağlamanın püf noktaları derken her gün yapılan onlarca hata göz ardı ediliyor. Tesettüre uymamasıyla birlikte estetik algısını yıkan yanlış bağlama şekilleri güzelliğe de gölge düşürüyor. Peki, farkında olarak ya da olmadan yapılan bu hatalardan neler gelin göz atalım.

Boyun Görünmesin

Şal ve eşarp bağlarken boynun görünmesi tesettüre uymadığı gibi bir o kadar da anlamsız bir duruma yol açıyor. Baştan aşağı tesettürü yansıtan kıyafetlere bürünmüşken, boynun görünüyor olması şıklığınıza bir şey katmazken muhafazakar çizgiye de ters düşüyor.

Şal Eşarp Bağlama Hataları

İğnesiz Şal Eşarp Bağlamayın

Boynun görünmesinin bir sebebi de aslında iğnesiz bağlanan eşarp ve şallar. Zamanla iyiden iyiye bollaşan, ani bir rüzgarda açılan, tüm boynun görünmesine neden olan iğnesiz eşarp ve şalları gün boyu zapdetmek için girişilen onlarca komik şekil de cabası.

Küpeleri Göstermeyin

Boynun görünmesi ve iğnesiz bağlanan eşarp şallarla benzer durumlara sebebiyet veren bir konu da küpelerin gözükmesi ya da gösterilmesi. Bol bağlanan eşarplarda kendini belli eden küpeler, hatta bu küpelerin özellikle gösterilmesi, tesettüre aykırı olduğu gibi güzellik ve şıklığa da hiçbir pozitif etkisi yok. Bu görünüme dini bir bakış yerine moda olarak bakıyor olsanız bile kesinlikle facia!

Şal Eşarp Bağlama Hataları

Bone Gereğinden Fazla Görünmesin

Eşarp ve şalları oldukça geriden bağlayarak boneyi fazlaca göstermek şıklığı tamamıyla geri plana itiyor. Bakıldığında ilk dikkati çeken yüzde, bonenin görünmesi estetik anlayışı yıkıyor. Hatta renkli boneler olayı iyice faciaya sürüklüyor diyebiliriz. Bone kullanırken siyah, beyaz, ten renklerini tercih ederek ve eşarp şalları yüz çizgisine yakın bağlayarak doğru bağlama stiline ulaşın.

Şal Eşarp Bağlama Hataları

Bonesiz Takmayın

Bonesiz takılan eşarp ve şallar, ucundan hafif görünen şalların ne tesettürde ne de güçlü stil anlayışında yeri yok. Boynun görünmesi kadar anlamsız olan bu hal, tüm gün başörtüyü sabit tutmayı da zorlaştırıyor.

Eşarp Uçlarını Sivriltmeyin

Şallarda mecbur kalarak yaptığımız sivri uçlar eşarplarda tam anlamıyla fiyasko. Şal ve eşarbın olağan geometrik şeklinden farklı şekillere sokuluyor olması iğreti bir görünüm veriyor. Özellikle bu sivriliği vermek için kullanılan iğneler! estetiği katlediyor.

Şal Eşarp Bağlama Hataları

Yüksek ve Büyük Topuz Yapmayın

Topuz olmadan eşarp ve şal yapmanın, toplanmış şalların ne kadar kötü durduğunun farkındayız. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da ölçüyü tutturmak şart. Sadece topuz tokasıyla bu ölçüyü tutturmak mümkün. Ancak hem toka hem tülbent kullanıldığında, iyice büyüyen topuz, “gelinin kardeşi” topuzuyla yarışıyor. Bununla beraber baş çizginizden yukarıda duran topuzlar, ne tesettüre ne estetiğe, hiçbir güzellik anlayışına uymuyor.

Şal Eşarp Bağlama Hataları

Hijab Bağlamayı Abartmayın

Eşarp ve şalları bağlarken son zamanlarda oldukça popüler gözüken hijab bağlama stilleri, abartıldığında “düğüne gidiyormuş” havası oluşturuyor. Şalların olabildiğince şekilli ve kat kat yapılması, sade bir bağlayıştan ötedeki bağlama stilleri, ne muhafazakarlığın sadeliğine ne de yeni moda akımının minimal haline uymuyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

“Şal Eşarp Bağlarken Bu Hataları Yapmayın!” için 15 cevap

 1. Gülcan dedi ki:

  Tebrikler.Çok anlamlı ve isabetli olmuş yorumlarınız

 2. Habibe dedi ki:

  Yanlış tek bir ifade dahi yok.Tebrik ediyor ve katılıyorum.

 3. Sümeyra dedi ki:

  İnşallah bu yazınızı olabildiğince çok insan okur,dikkat eder ve yakınlarını uyarmakta çekinmez.günümüzdeki önemli bir sorun malesef.

 4. Elif dedi ki:

  Farkli bir yorum beklerken boylesine anlamli ve dogru olan bilgileri paylasmaniza sasirdim..tesetturu modaya uyarlayan kisilerin artk kndilerine ceki duzen vermesi gerekiyor yoksa sonumuz iyi degil!

 5. ebruakdeniz dedi ki:

  Size teşekkür ederim çok doğru ve anlamlı bilgiler paylaşmışsınız. Duygularımın tercümanı olmuş yazınız. Para kazanmak birinci amaç…

 6. yarim dedi ki:

  Benim şallarım hiç düzgün durmuyor ki yuvarlak yapmaya çalışıyorum olmuyor kendiliğinden sivri oluyor ön kısmı mecbur o şekilde kullanıyorum. Yüz şeklinden dolayı da o şekli alıyor olabilir. Tesettürlü insanların %80 i nerdeyse dediğiniz şekilde kullanıyor tesettürü. Çünkü çoğu modaya çevirmiş tesettürü. Yüzde full makyaj , burunda hızma , tırnaklar da oje vs vs . iğrenç duruyor gerçekten. Uyarınca sanki herkes 4 4 lük diyorlar. Açıktan ne farkın kalıyor o şekilde olanla r inanın açıklardan daha çok dikkat çekiyor.

 7. Remziye dedi ki:

  Topuz tokası da olmaz Topuz aşağıdan da olsa tesettüre uymaz. topuz teberrüc (ziyneti belli etme) olur. saçları örmek bi çözümdür yada aşağıdan bağlayıp salmak.

 8. Naz dedi ki:

  Keşke sadece boynun görünmesi için değil de diğer konulara da değinseydiniz bilekte biten dar veya bol pantolonlar veya etekler mesela asla tesettür olmayan ve tesettürlü oldum sananlar hatta sitenin stil önerileri de bu şekilde olmasa günaha teşvik etmese mesela.

 9. Ayşe dedi ki:

  Günümüz sözde tesettürlüleri” ki ben onlara tesettürlü değil kapanmışlar diyorum ” sadece saçlarının bir kısmını kapatarak islamı yaşadıklarını sanıyorlar. Full makyaj açıklarda bile olmayandan , ojeler ve tırnaklar … neyse daha sayamayacağım . Yazınız güzel fakat eksik. Değinilmesi gereken daha çok şey var sizde farkındasınız ama çokta göz önüne sermek olmuyor sanırım. Nede olsa tesettürü modaymış gibi gösterende siz değilmisiniz?

 10. admin dedi ki:

  Bu konuya özellikle dikkat ediyoruz. Fakat markaların görsellerine müdahale şansımız bulunmuyor.

 11. admin dedi ki:

  Biz muhafazakar kadınların giyim şekillerine değil, “alışveriş alışkanlıklarına” özel stil önerileri hazırlıyoruz. Sitemizde tesettür açısından yanlış görülen hiç bir öneri sunmamaktayız.

 12. Layla dedi ki:

  Dar pantolon, bilek gözüküyor, kısa ve dar üst, abartılı makyaj olduktan sonra saçının telini bile göstermeyip bone takmak çok absürd duruyo, bu tarz giyindikten sonra bonesiz daha uyumlu duruyo, en azından çelişmiyo, aksesuar olarak takmış duruyo. Diğer türlü de giyinen hassas giyiniyo zaten.

 13. Hayat dedi ki:

  Bencede bütün herşeyi yerli yerinde anlatmışsınız . sizi çok tebrik ediyorum ..Söylediğiniz şeylerde hiç bir şekilde eksik değil .. 🙂

 14. Beste dedi ki:

  Çok iyi olmuş hakkaten☺

 15. Gülbeyaz dedi ki:

  Topuz tokasi kulanabilirmiyiz caizmi günahı varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir