Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

Bizleri bunaltan yaz sıcaklarını bir kenara bırakıp, sonbaharı serin ve kuvvetli rüzgarlarıyla birlikte karşıladık. Sonbahar demek yeni sezon demek. Okulların açılması, herkesin işlerine dönmesi ile birlikte her yerde bir hazırlık bir koşuşturmaca ve heyecan var. Vücudumuz bu hareketlilik ile birlikte direncini düşürüp hastalığa karşı açık hale geliyor. İşte bu mevsimde direncimizi arttıracak, metabolizmamızı hızlandıracak ve bizi daha enerjik bir hale getirecek olan sebze ve meyveler var. Pazar tezgahlarında faydaları ve renkleriyle sonbaharı karşılayan yeni sebze ve meyveleri, Yeşil Topuklar okuyucuları için derledim;

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

1-Yer elması

İçerisinde kolon kanserine karşı koruyucu madde olan “inülin” barındırır. Yüksek lif içeriği sayesinde yer elması sindirim sistemimizin çalışmasını hızlandırır ve tok kalma süresini uzatır. Yer elmasının zeytinyağlı yemeğini yaparak mutfağınıza sağlık katabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

2-Karnabahar

Karaciğeri toksinlerden temizleyen karnabahar, A, B1, B2, C ve E vitaminleri içerir. Kansere karşı iyi bir savaşçı olan karnabaharı, kızartarak değil haşlayıp, üzerine sarımsaklı yoğurt döküp yiyerek bağışıklık siteminizi güçlendiriniz.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

3-Lahana

Lahana bol miktarda diyet lifi, protein, B9, B6, B3, B2, B1,C ve K vitaminleri içerir. C vitamini açısından zengin olan lahana bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır ve serbest radikallerin oluşumunu önleyerek kansere karşı koruyucu özelliktedir. Lahanayı çorba, sarma, kapuska yemeği olarak her şekilde mutfağınıza sokmalısınız.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

4-Nar

Nar, içerdiği zengin antioksidanlar tarafından gribe neden olan mikrop ve virüsleri zararsız hale getirir. Vücudu yenileyerek, kansere kaşı koruyucu etki gösterir. Haftada 1 nar suyunu sabah kahvaltılarında içebilir veya haftada 2 kez 1 kase nar yiyebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

5-İncir

Kuran’da adı geçen meyvelerden birisi olan incir, yüksek lif içeriği ile bağırsakları koruyucu etki gösterir. Kabızlık yaşayanlar, her sabah aç karna, 2 bardak ılık su ile birlikte 1 adet tüketmelidir. İncir, potasyum içeriği ile tansiyonu düzenler. Ancak şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gereken meyvelerinde birisi olan inciri günde 1 adet yemek yeterlidir.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

6-Bal kabağı

İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri bulunan balkabağı sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Böylece kabızlık sorunu olanlara yardımcıdır. Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de balkabağı faydaları arasında yer alıyor. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır.

Bu sonbahar, mutfağınızdan balkabağı çorbasını eksik etmeyin.

Sağlıklı Bir Sonbahar İçin 7 Besin

7-Hünnap

A ve C vitamini içeren hünnap bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Hünnap, içeriğindeki niasin (B3 vitamini) sayesinde kan dolaşımının düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar ve sinir sistemi fonksiyonlarının da sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur. Kabızlık gibi durumlardan kolayca kurtulmayı sağlar, sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına destek olur. Hünnap meyvesini, ara öğünde 8-10 adet tüketebilirsiniz.

Sağlığınızın bir sonbahar geçirmeniz dileğiyle…

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak içinwww.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir