Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Sağlıklı Bebek Yatağının Özellikleri

Sağlıklı Bebek Yatağının Özellikleri

Sağlıklı Bebek Yatağının Özellikleri

Anne olmaya hazırlandığınız günlerin en keyifli bölümü, bebeğiniz için yaptığınız alışverişlere ayırdığınız zamanda saklıdır. Özenle seçilen kıyafetler, dekore edilen bebek odası, aksesuarlar annelik heyecanını ikiye katlar.

Bebek alışverişi yaparken, aldığınız ürünlerin güzel ve sevimli olması kadar sağlıklı olması da çok önemlidir. Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren vaktinin çoğunu kucağınızda geçirse de, geri kalan kısmı için sağlıklı bir bebek yatağına ihtiyaç duyacaktır.

Anne kucağı gibi rahat ve sağlıklı bir yatak, bebeğinizin gelişimine katkıda bulunur. Bebek yatağının; üretildiği malzeme, ergonomik olması ve temizleme koşulları yatağın kalitesini belirleyen unsurlardır.

Sağlıklı Bebek Yatağının Özellikleri

İlk yatak…

Dünyaya gelişini heyecanla beklediğiniz bebeğiniz için evinizde bir oda ayırıp, burayı özenle dekore etmiş olsanız da, uzmanlar bebeğinizin özellikle ilk üç ay boyunca sizinle aynı odada uyumasını önermektedir. Gece uykudan uyanıp süt emmek istediğinde, sizi yakınında görmesi psikolojik olarak güvende hissetmesini sağlar. Bu süre altı aya veya biraz daha büyüyene kadar uzatılabilir.

Yatak odanızda, yatağınıza yakın bir yerde konumlandıracağınız bir bebek yatağı geceleri size büyük kolaylık sağlar. Bu süre zarfında, az yer kaplayan, ahşaptan yapılmış sepet beşikler arasından bir model seçebilirsiniz. Beşiğin içine orta sertlikte ortopedik bir yatak tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı Bebek Yatağının Özellikleri

Kendi odasında…

Bebeğiniz yatağının içinde kendiliğinden dönmeye başladığında ve gece uykuları düzen kazandığında onu kendi odasına taşımayı düşünebilirsiniz. Odasına geçtiğinde, bebek odası takımındaki büyük karyolasında uyumaya başlayabilir. Korkuluklu bebek beşikleri, bebeğinizin güvenliğine yardımcı olur. Ancak bu yeterli değildir. Bebek odasına koyacağınız bir bebek telsizi, kalbinizin rahat etmesi için gereklidir.
Tekstil malzemelerinin kalitesine dikkat edin…

Bebek beşiği ve yatağı kadar, kullandığınız tekstil malzemelerinin kalitesi de önem taşır. Bebeğinizin toza alerjisi varsa, yün yastık ve yorganlardan uzak durmalısınız. Yün tekstil malzemelerinin içindeki maytlar, yani tozlar bebeğinize zarar verebilir. Bu durumda kullanabileceğiniz en sağlıklı malzemelerden biri elyaftır. Yıkaması ve kurutulması kolay elyaf yorganları tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin uyku ortamı için kullanacağınız tekstil malzemelerinin tümünün antibakteriyel olduğundan emin olmalısınız. Bebek yatağı için gerekli olan yastık, yorgan ve nevresim takımlarının ortalama 60 derecede yıkamaya elverişli olması gereklidir. Bakterilerinden kurtulmak için bu sıcaklıkta yıkama yapmalısınız.

Yazı: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *