Sağlık Bakanlığı’ndan “Bebeğim Yolda Ben Hazırım” Projesi

Sağlık Bakanlığı’ndan “Bebeğim Yolda Ben Hazırım” Projesi

Bebeğim Yolda Ben Hazırım Projesi

Anne olmayı kafanıza koydunuz veya hamilesiniz ama bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak için yardımamı ihtiyacınız var? Öyleyse rahat olun Sağlık Bakanlı‘ğı tamamen ücretsiz olan yeni bir uygulama ile anne adaylarının bilmesi gereken herşeyi anlatan bir kitapçık yayınlıyor. Şimdi gelin bu çalışmanın detaylarına birlikte göz atalım!

Sağlık Bakanlığı, “Bebeğim Yolda, Ben Hazırım” projesi kapsamında, anne adayları bilinçlendirmek, gebelikle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla ‘gebe ve anne okulu‘ isimli bir kitapçık hazırladı. Kitapçığın içinde anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerektiğini belirten 10 madde de var.

Hamilelikteki süreçler, yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları içeren, çizgi grafiklerle de konu anlatımının yapıldığı kitapçıklar, hamileler için bir anlamda ‘başucu’ kitapçığı olacak.

Kitapçıklarda ‘40 haftalık yolculuk, hafta hafta gebelik, hamileliğin 3 trimesteri, gebeliğim boyunca ne kadar kilo almalıyım, gebelik diyeti nasıl olmalı, hastane çantasında neler olmalı, gebe iken nelerden sakınmalıyım, gebelikte niçin egzersiz yapılmalı, doğum sonrası bakım ve emzirme‘ başlıklarında bilgiler yer alıyor. Gebelik haftalarında embriyonun beklenen boyu, ağırlığı hakkında cetvellerin de bulunduğu kitapçıklarda, hamilelerin ne gibi vitaminler kullanılması, hangi besinleri tüketmesi gerektiği hakkında bilgilere de yer veriliyor.

Doğum sonrası bakım, emzirme, anne sütü, ek gıda, süt yapımını artırma ve sütten kesme gibi konularda da bilgiler veren kitapçıklarda, riskli olmadığı sürece doğum öncesi ve sonrasında egzersiz yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Bebeğim Yolda Ben Hazırım Projesi

1 Mart’tan itibaren aile hekimlerine dağıtılacak

Bakanlıkça, 1 Mart‘tan itibaren dağıtımı yapılan kitapçıklar, aile hekimlerinden ücretsiz temin edilebilecek. Kitapçıkları almak isteyen anne adaylarının kayıtlı oldukları aile hekimlerine başvurması gerekiyor.

Sağlıklı gebelik ve doğum sonrası dönem için mutlaka aile hekiminize danışın, gebelik döneminde aile hekiminizi bilgilendirmeniz ve süreci birlikte yönetmeniz hem hamilelik döneminde hem emzirme döneminde sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı günler geçirmenizi sağlayacaktır” uyarısının yer aldığı kitapçıklarda, aile hekimleri için artık randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden internet bağlantısı ile veya Alo 182’yi arayarak telefon aracılığıyla alınabileceği belirtiliyor.

Söz konusu proje, bireyleri aile hekimleriyle daha fazla buluşturmayı da amaçlıyor.

Kaynak: Yenişafak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir