Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir?

Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir?

Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir

Göbek ile Diz Kapağı Arasını Kapatmak Şart!

Kadınlar emin bir bölgede kendi aralarında denize elbette girebilirler. Müslüman bir kadının Müslüman bir kadına olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.

Müslüman bir kadının avreti Müslüman olmayan bir kadına nispetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.

Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir

Bundan dolayı İslâm’ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve kadınların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi gerekir. Hem soyunurken hem yüzerken birbirini görmeyecek şekilde kurması icap eder, aksi takdirde sorumlu olur. Hem erkekler hem de kadınlar  göbekten dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj elbisesi ile yüzmelidirler. Göbek ile diz kapağı arasını kapatacak bir plaj elbisesi giyinmeleri her iki cins için de geçerli.

Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir

Kadın tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışarıdan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler. Erkek ya da kadın bu avret sınırlarını ihlal eden mayo, bikini vs. ürünler ile havuz ya da denize girmesi söz konusu değildir.

Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre Müslüman olan kadınların gayrimüslim kadınlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir.

Peki,  Müslüman bir kadın emin bir yerde mayo ile güneşlenebilir mi? Evet, tenhada, tek başına ve emin bir yerde soyunup, yıkanabilir ve güneşlenebilir.

Kaynak: Sorularla İslamiyet, (bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar 2/311), Müslüman Hanımın El Kitabı

Yorumlar

“Sadece Kadınlara Ait Havuzlarda Mayo ile Yüzmek Caiz midir?” için bir cevap

  1. […] diyip daha az ücrete çalışmaya mahkum eden özel kurumlar, bayanlara özel tek spor salonu/ yüzme havuzu/ tatili vs diyip ederinden pahalı ücret bekleyen müesseseler, sırf tesettüre uygun kıyafet […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir