Saç Türüne Göre Bakım Nasıl Yapılmalı?

Saç Türüne Göre Bakım Nasıl Yapılmalı?

Saç Türüne Göre Bakım

Saç bakımı nasıl yapılmalıdır dendiği zaman aklımıza birçok yöntem gelebilir. Belki de bunlardan bir çoğunu da denemiş de olabilirsiniz. Bakımlı ve parlak saçlar dışarıdan sağlık göstergesi olduğu gibi genel anlamda da sağlık belirtisi.

Saçlarınız için doğru ve sağlıklı bakım yöntemlerini uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde değer verdiğiniz saçlarınız ile vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten saç bakım hatalarını yapmamanız önemlidir. Unutmayın güzellik ve bakım tekil değil tüm her şeyin bileşimidir.

Saçlarımız bedensel ve ruhsal halimizin aynaları. Hasta ya da sağlıklı olmamız onları da etkiliyor. O kadar ki, modern psikoloji ve saç konusundaki araştırmalar kuaförler tarafından yakın takibe alınmış durumda. Kısa ya da uzun, kumral ya da koyu, ince ya da kalın… Önemli olan içsel armoninin saçlarımıza sağlıklı olarak yansıması.

Şampuanlar, saç kremleri, serumlar ve özel bakımların saçları canlandırıcı etkileri bulunuyor.

Sıcak su ve sıcak fön onları zedeleyen dış etkenlerden bazıları. Ayrıca aşırı sıcak, saç derisine zarar verirken aynı zamanda saçın aşırı yağlanmasına da yol açıyor. Fönle kurutma sırasında ise saç telleri kolayca kırılabiliyor.

Saç Türüne Göre Bakım

Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • – Kopan bir tel beyaz saç yerine birçok yeni beyaz saç çıkar. (Yanlış)
    Çünkü tek bir saç dibi keseciğinden ancak bir tek saç çıkabilir.
  • – Sık kesilen saçlar daha güçlü olur ve daha hızlı uzar. (Yanlış)
    Saç kökten uzadığı için saçın kesilmesi uzama hızını etkilemez
  • – Hamile kadınların saçı boya ve perma tutmaz. (Yanlış)
    Saça uygulanan kimyasal işlemler, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerden etkilenmezler.

Saç Türüne Göre Bakım

Saç Tiplerine Göre Bakım

Saç tipleri üçe ayrılır. Normal-Kuru ve Yağlı. Saç tipine göre şampuan kullanmalısınız. Yağlı saç bakımında ise diğer tüm saç tiplerinde bakım farklılığı olduğu gibi kendine has özellikleri vardır. Yağlı saç bakımında bitkisel ve krem oranı çok düşük şampuanlar kullanmalısınız. Piyasada saç tipinize uygun yağlı saçlar için maskelerden de temin ederek kullanma zamanlarına dikkat ederek saç bakımı uygulayabilirsiniz.

Her gün saç yıkamak temizlik adına beki de yapılan en büyük hataların başında geliyor. Saç derimizin kendine has koruyucu florası bulunuyor.

Saçları sık yıkamanın derideki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenme ve saç dökülmesine yol açabilir.

Koruyucu tabaka yok olduğu gibi deride istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine de neden olabilir. En sağlıklı olanı saçların haftada 3 gün PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkanmasıdır. Ayrıca yıkama sırasında çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir