Renkler Bize Ne Söylüyor?

Renkler Bize Ne Söylüyor?

Kainatın Rengi

Kainatın rengi sonsuzluktur. Kimine göre mavidir kainat kimi yeşil görür dünyayı kimi de toz pembe… Reddedemeyeceğimiz gerçek şudur ki, renkler hayatımızın tam içindedir ve bizi bir şekilde şekillendirir. Özellikle içinde bulunduğumuz duygusal durum, kıyafetlerimizin renklerini, evimizin duvar boyasını hatta belki de saçımızın rengine kadar her şeyimizi etkiler.

Yapılan çalışmalarda markalarla ilgili ilk yargıların %90’ının renkler tarafından şekillendiği ortaya konulmuştur. İlk kez Newton tarafından kategorize edilen renkler hayatımızın bir parçası. elbette tesadüfi değil. Peki renklerin psikolojideki karşılıklarını biliyor musunuz? Sıcak veya soğuk renkleri tercih etmek ne anlama geliyor? İş görüşmesine giderken asla kullanmamanız gereken renkler nelerdir? Kıyafetlerimizin renkleri karşı tarafa hangi mesajları veriyor? İşte merak edenler için renklerin gizemli dünyası

Beyaz Gelinlik

Beyaz Renk

Temizlik, masumiyet ve saflığı temsil eden renktir. Çoğu zaman da başlangıçları ifade eder. Bu nedenle gelinlikler dünyanın hemen hemen her yerinde beyazdır. Yine temizlik hissi uyandırması nedeniyle de, doktor ve hemşire önlükleri tüm dünyada beyaz renktir. Devamlılık, istikrar ve sürekliliği çağrıştıran beyaz renk, iş rutininizde de sıklıkla kullanabileceğiniz renktir. Bunun en iyi örneği şüphesiz en çok sevdiğimiz beyaz gömleklerdir.

Siyah Renk Elbise

Siyah Renk

Toplumsal dilde yas ve matemi temsil eden renktir. Bu nedenle cenazelerde veya buna benzer travmatik olaylarda insanlar siyah renk giymeyi tercih eder. Ancak siyah renk, çok boyutlu bir renktir. Bir tarafıyla hüznü, karamsarlığı, şüpheyi, hüznü, endişe ve sıkıntıyı temsil ederken; diğer tarafıyla asaleti, gücü, ağırbaşlılığı, olgunluğu ve kararlılığı simgeler.

Mavi

Mavi Renk

Psikolojik anlamda kişiyi en rahatlatan renklerden biridir. Yeryüzünde en çok bulunan renk de yine mavidir. Mavi; denizlerin, okyanusların ve gökyüzünün rengidir. Erkekler tarafından en çok kullanılan renktir. İnsana sonsuzluğu ifade ettiği için huzur verir. Kıyafetlerinde mavi rengi sık kullanan insanların sadık ve güvenilir insanlar olduğu bilinmektedir. İş görüşmelerinde en çok kullanılmasını tavsiye ettiğimiz renktir aynı zamanda. Sizin görüşme esnasında gücünüzü ve kendinize olan inancınızı gösterecektir.

Mavi renk kişiye güven duygusu verir. Glasgow’da yapılan bir sosyal deneyde, sokak lambaları maviyle değiştirilen mahallelerde suç oranlarında hatrı sayılır düzeyde bir düşüş gözlenmesi de bu görüşü kanıtlar niteliktedir. Yiyecekler konusunda ise mavi renge dikkat etmelisiniz çünkü mavi renk doğal bir iştah kapatıcıdır. Kilo problemi olan kişilerin, mutfaklarını baştan aşağı maviye boyama fikrini zihinlerinde görür gibiyim. Bu kadarına gerek yok. Ancak restaurant işletmecileri bu konuya dikkat edebilirler. Mavi renk, ocağınıza incir ağacı dikebilir. Ofislerde ise maviyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mavi renkle yazılan yazıların daha fazla dikkat çektiğini de söylemek de fayda var. Çünkü mavi renk her mesafeden kolaylıkla algılanır.

Kırmızı Renk Boya

Kırmızı Renk

En sıcak ve en duygu yüklü renktir. Tutkunun, aşkın, heyecanın rengidir. Kırmızı renk, kıyafet seçimlerinde iddialı bir renktir. Kıyafetlerinize dinamizm ve hareketlilik katar. Kırmızı renk kişinin kendisine olduğu kadar başkalarına da enerji verir. Duyurular, başlıklar, trafik ışıkları dikkat edin hep kırmızı renk olur. Çünkü kırmızı renk aynı zamanda en dikkat çekici renk olma özelliğine sahiptir. İddialı bir görüntü yakalamak istiyorsanız kırmızı renk tam size göre. Plasebo (etkisiz ilaç) özellikli yapılan psikolojik araştırmalarda mavi ve kırmızı hap kullanan kişiler kırmızı hapların daha etkili olduğunu belirtmişlerdir. Bu da kırmızı rengin gücünü göstermektedir.

Kırmızı renk, gençliğin rengidir. Kırmızı renk, uzaktan fark edilmez; yakındayken daha fazla etki gösterir. İnsanlar, kırmızı rengin baskın olduğu ortamlarda zaman kavramını unuttuğu için pek çok işletmede de kırmızı renk kullanılmaktadır.

Sarı Renk

Sarı Renk

Gözü en çok yoran renk olmasının yanı sıra, insanlara ışığı ve elbette güneşi çağrıştıran, enerjik renklerden biridir. Sarı renk aynı zamanda mutluluk, bereket, samimiyet, sıcaklık ve verimliliğin göstergesidir. Sarı renk içsel huzuru sağlayan bir renktir ve hem size hem de kıyafetlerinize canlılık katar. Ancak sarı rengin bir diğer özelliği de ayrılık ve hüznü çağrıştırmasıdır. Bu nedenle sarı renk ofislerde veya bekleme salonlarında pek tercih edilmez. Sarı odalarda insanların çok daha çabuk sinirlendiği ve hatta bebeklerin daha fazla ağladığı psikolojik çalışmalarla da kabul görmektedir. Sarı renk öyle bir şeydir ki, hem varlığını orada görmek istersiniz hem de sizi rahatsız etmesin istersiniz. Sarı renk yaratıcı, enerjik, lider ruhlu, önplanda olmayı seven insanların rengi olarak bilinir. Tabi sarının her tonu için aynı yorumu yapmak doğru olmayacaktır.

Yeşil Yaprak

Yeşil Renk

Huzur, huzur, huzur… Yeşil renk, bize hala doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatır. Dinginlik ve dengenin rengidir. Canlılık, iç huzur, uyumu çağrıştırır. Aynı zamanda gözün en rahat bakabildiği renktir ve görme gücünü arttırır. Yeşil, bolluk ve bereketin de göstergesidir. Genellikle kalabalık ortamlarda yeşil renk tercih sebebidir. Koyu yeşil renk soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade ederken; zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili ise barışı temsil eder. Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde, bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür.

Mor Renk

Mor Renk

Mor renk ilahi ve kutsal olarak kabul edilir. Hristiyanlığın kutsal rengidir ve sanatın rengi olarak da bilinir. Aynı zamanda asalet, lüks, zenginlik, itibar ve huzurun simgesidir. Mor renk, kişiyi rahatlatır ve sakinleştirir. Mor renk tercih eden kişiler, ruhsal dünyalarına daha dönük olan kimselerdir. İlham sahibi, sanatçı ruhlu kişilerin, yaşam rutinlerinde sıklıkla mor rengi tercih ettiği söylenebilir. Uyku problemi olan kişiler için de kullanılabilecek en uygun renk mordur. Mor renklerle dekore edilmiş bir oda, mor renk eşyalar, mor renk bir yatak örtüsü veya kıyafetler sizi rahatlatacaktır.

Kahverengi

Kahverengi

Toprak rengidir. Doğanın renklerinden biridir. İnsanlara ölümü, yalnızlığı, karamsarlığı ve sonluluğu çağrıştırır. Bir tarafıyla da kahverengi doğallık ve açıklığın göstergesidir. Ancak iş görüşmelerinde asla kullanmamanız gereken bir renktir.

Lacivert Renk

Düşüncenin rengidir. Ciddiyeti, resmiyeti, kararlığı ifade eder. Lacivert giymenin, insanlara kendilerini karizmatik ve otoriter hissettirdiği öteden beri bilinmektedir.

Turkuaz Taşı

Turkuaz Renk

Turkuaz rengi seçen kişiler, dünyaları açık ve şeffaf olan insanlardır. Dikkat çekici ve başkaları üzerinde otorite kurabilirler. Kıyafetlerinize ve size canlılık katan turkuaz renk, dikkat ve konsantrasyonunuzu da arttırma özelliğine sahiptir. Turkuaz, değişim ve dönüşümün rengidir. Turkuaz renk kullanmayı seven insanların gururlu, açık fikirli, ifade gücü yüksek ve geniş vizyonlu olduğu ortaya konulmuştur.

Gri Renk

Diplomasinin rengidir. Soğuk ve resmidir. Yaratıcılığı öldürdüğü söylenir. Devlet dairelerinde en çok kullanılan renktir.

Renklerin Olumlu ve Olumsuz Anlamları

Olumlu ve olumsuz yönleriyle renkler…

Gri

 • Olumlu: Zerafet, alçakgönüllülük, saygı,  huşu, istikrar, incelik, bilgelik
 • Olumsuz: Anakronizm, yıpranmışlık, silik olma, toz, hava kirliliği, pus

Kırmızı

 • Olumlu:Tutku, kuvvet, güç, enerji, ateş, aşk, seks, heyecan, hız, liderlik, maskülen tavır
 • Olumsuz: Tehlike, ateş, aşırı süs, kan, savaş, kızgınlık, devrim, saldırganlık

Mavi

 • Olumlu: Deniz, gökyüzü, barış, birlik, uyum, sakinlik, özgüven, sadakat, soğukkanlılık, temiz, su, güven, sadakat, bilgelik
 • Olumsuz: Depresyon, soğukluk, buz, antipati

Yeşil

 • Olumlu: Doğa, ilkbahar, üretkenlik, dinçlik, gençlik, tazelik, doğa sevgisi, zenginlik,  iyi şans, cömertlik
 • Olumsuz: Saldırganlık, deneyimsizlik, kıskançlık

Sarı

 • Olumlu: Gün ışığı, yaz, neşe, mutluluk, optimizm, ümit, idealizm, zenginlik
 • Olumsuz: Korkaklık, hastalık (karantina), tehlike, sahtekarlık, para hırsı, hanım evladı, efemine, zayıflık

Mor

 • Olumlu: Ruhsal kuvvet, yaratıcılık, zenginlik, asalet, soyluluk, gizem, bilgelik, aydınlık, itibar
 • Olumsuz: Kibir, frapanlık, matem, saygısızlık, abartı, şaşkınlık

Beyaz

 • Olumlu: Huşu, saflık, kar, kış,  barış, temizlik, emniyet, alçakgönüllülük, evlilik, steril yaşam
 • Olumsuz:Yaratıcılıktan uzak

Siyah

 • Olumlu: Modern, stil sahibi, güç, ince zevk, resmiyet, zerafet, servet, esrarengizlik ve gizem
 • Olumsuz: Şeytani, ölüm, korku, kızgınlık, üzgün, pişmanlık, matem, mutsuzluk

Kahverengi

 • Olumlu: Sakin, derin, doğal, rustik, geleneksel
 • Olumsuz: Sakar, kaba, kirli, sıkıcı, yoksulluk, ağırlık, sonluluk, ölüm, bitiş ve sıradanlık

Rengarenk

Renkler hepimizin dünyasında belli başlı anlamlara sahip. Hayatta yaptığımız seçimlerin büyük kısmını renk kriterine göre yapıyoruz. Bu yüzden renklerin gücünü hayatınızda hafife almayın ve yaşamınızda renklere yer verin.

Renkleri nasıl kullanacağını bilen insanlar, hayatı da az buçuk çözmüş insanlardır. Renklere hükmetmek sizin elinizde…

Psikolojik Danışmanlık & Aile Danışmanlığı üzerine ayrıntılı bilgi almak için:
Telefon: 0 537 580 19 20
www.cozumpsikoloji.com

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *