Regl Dönemini Ağrısız Geçirmenin Doğal Yolları

Regl Dönemini Ağrısız Geçirmenin Doğal Yolları

Adet Ağrılarını Azaltmak için Neler Yapmalı

Regl dönemi ağrıları, dünyadaki her on kadından birinin şikayetçi olduğu ağrılardır. Eğer sizde bu gruptaki kadınlardan biri olduğunuzu düşünüyorsanız, regl dönemi her ay korkuyla beklediğiniz günler olabilir. Şiddetli adet sancısı, işe gitmenize engel olabilir, sosyal ilişkilerinizi etkileyebilir ve kendinizi hastanenin kapısında bulmanıza neden olabilir. Bu ağrılardan kurtulmak için doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Doktorunuzun uygun gördüğü tedavinin yanı sıra, sizin için derlediğimiz bilgileri dikkate alarak regl dönemini ağrısız geçirebilirsiniz. Regl dönemini, her ay kadınlığınızın yenilendiği bir dönem olarak görmeye başlayın. Bu dönemi eziyet gibi görmekten vazgeçin. Regl dönemi boyunca kendinize iyi davranın, sevdiğiniz şeyleri yapın.

Adet Ağrılarını Geçirmenin Doğal Yolları

Birazcık sıcaklığa ihtiyacınız var

Regl döneminde faydasını en hızlı göreceğiniz uygulamaların başında ısı gelmektedir. Sıcak bir duş alarak ağrılarınızı yatıştırabilirsiniz. Duş almak her zaman mümkün olmayabilir. Isıtıcı bantlarla tanışmanın vakti geldi. Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz ısı bantlarını alt karın bölgenize veya iç çamaşırınıza yapıştırın. Etki süresi ortalama 8 saat olan ısıtıcı bantlar, regl agrılarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Adet Ağrılarını Geçiren Bitki Çayları

Bitki çayları ağrınıza iyi gelecek

Adet öncesi şişkinliklerden ve adet sancılarından kurtulmak için bitkilerin şifalı dünyasından yardım alabilirsiniz. Gecesefası, alman papatyası, sarı kantaron, Meryem Ana dikeni tohumu ve karayılan otu kökü arasından yan etkileri bünyenize zarar vermeyecek bir bitkiyi seçerek regl döneminiz başlamadan birkaç gün önce içmeye başlayın. Daha rahat bir adet dönemi geçirdiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Doğru pozisyonda uyuyun

Uyurken, karın kaslarınızı rahatlatacak pozisyonları seçin. Bu pozisyonların en etkilisi ise cenin pozisyonunda uyumaktır. Sıcak bir duştan sonra, cenin pozisyonunda yatağınıza uzanın. Daha huzurlu bir uykuya dalabilirsiniz.

Adet Ağrılarına İyi Gelen Gıdalar

Vitaminlerden ve beslenme programınızdan yardım alın

Regl döneminde; kalsiyum, B vitamini ve çinko alarak vücudunuzdaki şişmeleri ve krampları azaltabilirsiniz. Regl süresince, tuz tüketimini azaltın. Beslenme programınızda meyve ve sebzelere daha çok yer verin. Tam tahıllı gıdalar tüketin.

Egzersiz ile rahatlayın…

Adet döneminde hafif egzersizler yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Açık havada yürüyüş, hafif plates hareketleri, dans etmek regl dönemini daha ağrısız geçirmenize yardımcı olacaktır.

Aromaterapi ve masajın gücü…

Küveti ılık suyla doldurun, içine en sevdiğiniz aromaterapi yağını ekleyin. Alt karın bölgenize dairesel hareketlerle hafif bir masaj yaparak kaslarınızı rahatlatın. Zihniniz sakinleşirken, ağrılanız da yavaş yavaş hafifleyecektir. Bu noktada evde aromaterapi yapmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir