Regl Döneminde Ağrıları Azaltan Spor Hareketleri

Regl Döneminde Ağrıları Azaltan Spor Hareketleri

Adet Döneminde Spor Yapmanın Faydaları

Yaşamımızın her dönemi için ayrı bir faydaya sahip olan egzersiz, regl dönemini daha ağrısız ve rahat geçirmemize de yardımcı oluyor. Regl döneminde kadınların östrojen, testosteron ve progestoron seviyeleri düşer, bağışıklık sistemleri zayıflar. Bu dönemde ağır egzersizler yerine yürüyüş ve yüzme gibi bedeninizi yormayacak spor dallarını tercih etmelisiniz. Ruhunuzu dinlendirebileceğiniz, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacağınız egzersizleri seçerek adet ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Adet ağrılarınızı sporla azaltın

Adet döneminde spor yaparak; regl sancılarınızı azaltabilir, krampların sebep olduğu ağrıları dindirebilir, pelvik ağrılarınızı yatıştırabilirsiniz. Regl öncesinde hafif egzersizler yapmaya başlayarak, adet döneminizi daha ağrısız geçirebilirsiniz. Kondisyon bisikleti, yoga, yüzme veya kardiyo bu dönem için en uygun egzersizlerdir.

Regl Ağrılarını Azaltan Spor Hareketleri

Regl döneminde kaçınılması gereken hareketler

Günlük rutininiz içinde yaptığınız ağır egzersizleri, regl döneminde de yapmaya devam ederek farkında olmadan kendinize zarar verebilirsiniz. Egzersiz yapmaya başlamadan önce ısınma sürenizi artırın. Esneme hareketlerinin size iyi geleceğini unutmayın. Adet döneminiz boyunca; karın içi basıncını artıran egzersiz çeşitlerinden ve hareketlerden uzak durmalısınız. Ağırlık çalışmak rutin programınızın bir parçasıysa, regl döneminde ağırlık ölçülerinizi düşürmenizde yarar var. Evinizin yakınındaki bir parkta temiz hava alarak yürüyüş yapmak hem psikolojinizi düzeltecek hem de ağrılarınıza iyi gelecektir.

Adet Döneminde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Regl döneminde kilo almamak için

Kadınlar çok iyi bilir ki; en istikrarlı diyet programları bile regl dönemi yaklaştığında girilen tatlı krizlerine söz geçiremez. Adet döneminin yaklaştığı, ansızın bastıran dondurma, çikolata, pasta, baklava krizleri ile anlaşılır. Bunun sebebi, adet döneminden hemen önceki on günde yükselen insülin direncidir. Bu dönem aynı zamanda vücudunuzun yağlanmaya en yatkın olduğu dönemdir. Adet döneminiz yaklaşırken beslenmenize dikkat etmezseniz, tartıdaki oynamalar kalıcı olmaya başlayacaktır. Bu aralıkta daha az karbonhidrat tüketip daha çok spor yaparak dengeyi sağlayabilirsiniz. Tatlı krizlerinizi ise düşük kalorili sütlü tatlılar veya kuru meyvelerle bastırabilirsiniz. Bir porsiyon baklavayı tolere etmek için deniz kenarında uzun bir yürüyüş yapmak da lezzetli bir tercih olabilir.

Regl dönemi ağrılarını geçirmenin doğal yolları yazımıza da göz atın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir