Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Merhaba Eylül,
Eylül ayı öyle bereketli bir ay ki; iş, okul, moda her şeyin başlangıcı. Yani yeni başlangıçlar için en güzel ay. Modanın bu hızlı ve güzel başlangıcı ile beraber sektör hareketlendi, ben de size bu hareket vesilesiyle güzel bir markanın deşifresini yapacağım, Reem Acra.

Reem Acra, gelinlik ve hazır giyim koleksiyonu yapan Lübnan, Beyrut menşeili bir firma. Firma deşifreleri yaparken firmanın menşeini bilmek, çizgilerin kökenini anlamak için çok önemli. Ülkenin her dinamiği tasarımcıya başka bir boyut katar ya ülke dinamiğine ters bir mantıkla ya da tamamen ülkenin etnik çizgilerinden farkında veya farkında olmadan esinlenir tasarımcı.

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Reem Acra’nın 2018 İlkbahar-Yaz Kreasyonu’nun ana temasında kıyafetin başlı başına kullanılan bir aksesuar olması mantığı var. Tasarımcı, tasarım olan bir kıyafetin aksesuar kullanımıyla kıymetinin geri planda kaldığını düşünerek kıyafetleri kendi başlarına aksesuar olarak üretmiş. Bu yüzden kıyafetlerin merkezinde altın rengi hakim. Bele kullanılan, normalde aksesuar olarak kullandığımız kemeri ise ‘altının bele sıkışması’ olarak tanımlayıp, kumaşı ve kalıbı vurgulamak için kullandığını söylüyor. Kıyafetlerde altın hakimiyeti merkezde ama genel olarak İlkbahar-Yaz koleksiyonu olmasına rağmen renk harmonisi her mevsime hitap ediyor. Tasarımcı mevcut bahar-yaz anlayışından uzaklaşıp özgür renk seçimleri yapmış. Siyahından tutun, pudra pembesine, moruna, gök mavisine kadar her renk mevcut. Tasarımcının renkler açısından takındığı bu tavrı, koleksiyonun hazırlanış mantığında da hakim. Kalıplar, kumaşlar, aplikler çeşit çeşit, renk renk. Bu çokluğun faydası kadar zararı, zararı kadar faydası da var. Şimdi tasarımlara tek tek baktığımızda, altın kemerler, altın biyeler, dik veya yatay kullanılmış şeritleri ağırlıkta görüyoruz. Altını günlük olarak kombinlemek için kullandığı gök mavisi ve kırmızı, lacivert renklerin günlük kullanımdaki altın kullanımıyla sevmesem de seveni muhakkak vardır. Benim için altın rengi ya cool görünümde tek parça kullanışıyla en önde duracak ya da gece giyiminde giyilebilecek, kullanılabilecek bir renk. Ara geçişler de ne geride ne önde duramaması hali beni itiyor.

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Tasarımcının koleksiyonu hazırlarken esas benimsediği konu, tasarımla öne çıkmak, destekleyici faktörlerle değil. Bunu da etek bluzlu takımlardaki desen ve renklerin birbirinden bağımsız kullanımıyla görüyoruz. Tasarımcı alt kısmını tamamen çiçekli kumaş kullandığı birbirine yakın ama farklı tonlardaki alt üst takımda, üst parçayı tamamen geometrik desenlerle oluşturulmuş çiçekli bir görsellikle tamamlamış. Bir diğer görüntüde eteği yeşilin turkuaza yakın bir tonu ve kırmızı ile illüstre edilmiş çiçeklerle tasarlarken, üst parçayı tamamen realistik görünümde dantel üzeri gül nakışlı bir görünümle tamamlayıp altın kemerle son görüntüyü oluşturmuş. Bu görünümü ise ayrı ayrı tasarlanmış iki parçanın, birbirinin önüne geçmeden öne çıkması adına yapmış. Benim nezdimde ise birbiriyle bağı olmayan iki ayrı parça havası verilmiş. Ama tasarımcının koleksiyon mantığı o kadar sınırsız bir sınırlılık içerisindeki sesini çıkarmadan beğendiğini alıp çıkası gelir insanın.

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Genel anlamda koleksiyona baktığımızda ise kesimlerde asimetrik fırfırlar, asimetrik omuz detayları, klasik balon kesim etekler ve tamamen klasik Dior kesim elbiseler, uçuş uçuş çiçek aplikli elbiseler, birbiriyle bağımsız ama koleksiyon mantığını yormayan takım olmayan takımlar; yani anlayacağınız ne ararsanız var.

Reem Acra’nın 2018 İlkbahar-Yaz koleksiyonu kesimleri ve bazı parçalarda kullanılan desenler itibari ile daha çok 60’lar ve 70’ler dönemini yansıtıyor.

Reem Acra 2018 İlkbahar-Yaz Podyum Deşifresi

Baktığımızda görüyoruz ki; moda sınırı olmayan hızlı bir çark. O çark bazen var olan bazen var olmayandan esinlenip önce sektöre sonra bize sunuluyor. O yüzden önce sunulanın modaya hizmet mi, yoksa dolabımıza hizmet mi olduğunu doğru tespit edip alışverişimizi ona göre yapmalıyız. Yani beni takipte kalmaya devam edin. ☺ Gidip Reem Acra’nın etek üst takımlarını alıp farklı parçalarla kombin edin mesela, bu dolabınıza hizmet etmenizi sağlar. Günün hangi vaktinde okuyorsanız, en iyi vaktiniz olsun. Afiyette ve takipte kalın.

Moda Yazarı Esra Andelip Doğan

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir