Recep Ayının İlk Cuma Gecesinden Gafil Olmayalım!

Recep Ayının İlk Cuma Gecesinden Gafil Olmayalım!

Regaib Kandili

Rebaib Gecesinde Af ve Mağfiret Kapıları Açılıyor

“Üç Aylar” olarak isimlendirilen, yeni bir mânevî mevsime girmiş bulunuyoruz. Sarsılan rûhî dünyamızı onaracağımız, kalbî seviye kazanacağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesîle olacak mânevî bir iklime tekrar kavuştuk. Oruçla, tevbeyle, namazla, Kur’ân’la, hayır-hasenâtla dolu dolu geçirilecek bir zaman dilimi… Bu aylarda birbirinden kıymetli geceler var: Regâib, Mîrâc, Berâat, Kadir geceleri… Gök kapılarının açıldığı, duâların kabul edildiği, istiğfâr ve tevbelerle günahların bağışlandığı, gözyaşlarıyla kötü kaderin değiştirildiği geceler, günler…
Üç Aylar, yani Receb, Şaban, Ramazan
Rasûl-i Ekrem (sav) Efendimiz bu aylar hakkında:

“Receb Allah Teâlâ’nın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”

(Gunye 1 / 216, Abdulkadir Geylânî, Dımaşk, 1996 / 1416)

“Receb ayının, diğer aylar üzerine fazileti, Kur’ân-ı Kerîm’in diğer sözlere olan üstünlüğü gibidir. Şaban ayının diğer aylara nisbetle fazileti, benim, diğer peygamberlere olan üstünlüğüm gibidir, Ramazan’ın diğer aylara göre fazileti ise, Allâh Teâlâ’nın, mahlûkâtı üzerine yüceliği gibidir.”

(Gunye 1 / 229) buyurmuştur.
Oruç, Receb ve Şaban’da nâfile, Ramazan’da farz olarak, bu aylarda yapılacak ibadetlerin ağırlık merkezini teşkil etmektedir.

Receb Ayı:

Rasûlüllâh (sav) Receb ayına kavuşunca şöyle duâda bulunurdu:

“Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa’bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şabanı bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a kavuştur.”

(Gunye 1 / 219)

Sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz; bu ayda oruç tutmamızı, fakir-fukaranın dertleriyle diğer zamanlardan daha fazla ilgilenmemizi, hayırlar yapmamızı tavsiye etmiş, böyle yapıldığında büyük ecre nâil olunacağını müjdelemiştir.
Bu ayda iki kandil gecesi vardır: Regâib ve Mîrac…

Regaib Gecesi: Bu ayın ilk Cuma gecesi, mübarek Regâib gecesidir. Bazı âlimlerin açıklamalarına göre, Peygamber Efendimiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş ve yüce Allâh’a şükür için nâfile olarak “on iki rekat” namaz kılmıştır. Bu gece, duâların kabul edildiği müjdelenen sayılı gecelerdendir.

Peygamberimiz (sav):

“Recebin ilk cuma gecesinden gafil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regaib ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiç bir melek kalmaz, hepsi Kabe’de ve onun etrafında toplanır.
Cenab-ı Hak hallerine muttali olur ve “Ey meleklerim! Dilediğinizi benden isteyiniz.” buyurur.
Onlarda “Ey Rabbimiz! Senden isteğimiz Recep ayında oruç tutanları bağışlamandır.” derler.
Allah-u Taala’da “Bağışladım” buyurur.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir