Ramazan’dan Sonra Sağlıklı Kahvaltı İle Zayıflayın

Ramazan’dan Sonra Sağlıklı Kahvaltı İle Zayıflayın

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri

Ramazan ayını, bayram sevinci ile geride bıraktığımız şu günlerde beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirerek sağlık depolamaya devam edebiliriz. Sağlıklı bir beslenme programının temel öğünü olan kahvaltı, aynı zamanda Ramazan ayında en çok özlediğimiz öğündü. Bu özlemin acısını çıkarmak için hazırladığımız kahvaltı masaları, bilinçsiz seçimler ile birleşirse hızla kilo almaya başlayabiliriz.

Ramazan ayında vücudumuzdaki kan yağı, kan şekeri düzeyi, vitamin değeri, hemoglabin değeri diğer aylara göre değişiklik gösterir. Oruç tuttuğumuz bir ay boyunca kendini dinlenme moduna alan sindirim sistemimizi, Ramazan’dan sonra ağır yiyeceklerle yormamalıyız. Ramazan ayının devamında sağlıklı bir beslenme programı uygulayarak; şişkinlik, hazımsızlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar ve kalp hastalıklıları gibi hastalıklara zemin hazırlamaktan kaçınabiliriz.

Kahvaltıda, sizi uzun süre tok tutacak ve metobolizmanızı hızlandıracak yiyeceklerle hem sağlıklı bir şekilde kilo verebilir hem de sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Sizin için, Ramazan ayından sonra da sıhhatli kalmanıza yardımcı olacak besinleri araştırdık. Bu besinlerle hazırlayacağınız kahvaltı masaları ile güne zinde bir şekilde başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri

Taze meyveler ve sağlık deposu yulaf…

Gün içerisinde yemeyi en çok ihmal ettiğimiz besindir taze mevsim meyveleri. Ancak ya pazar tezgahında ya da waffle’n arasında görünce yemek aklımıza gelir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduran taze meyveleri kahvaltı menünüze ekleyerek, kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Daha lezzetli bir meyve menüsünü ise lif deposu yulafla hazırlayabilirsiniz. Yulaf, kolesterol düşücü etkisinin yanı sıra, gün içerisinde zıplayıp duran tatlı nöbetlerinizin azalmasına da yardımcı olur.

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri

Sepet sepet yumurta, kahvaltıda unutma…

Ramazan ayında sahur sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, kahvaltılara da krallık etmeye devam ediyor. Protein deposu yumurta, gün boyunca tok hissetmenize yardımcı olur. Kas gelişiminizi desteklerken, abur cubur yemenizi de engeller. Her sabah kahvaltıda bir tane haşlanmış yumurta yemeyi alışkanlık haline getirerek, beslenme programınızı taçlandırabilirsiniz.

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri

Diğer kahvaltı mucizeleri…

En sağlıklı kahvaltı menüsünü hazırlamaya devam ediyoruz. Kahvaltı masasında bulunduracağınız sebzeler; içeriklerinde bulunan vitamin ve antioksidanlar sayesinde yağ yakmanızı kolaylaştırır. Domates, yeşillik, salatalık sayesinde daha sağlıklı ve enerjik hissedebilirsiniz. Kilo verme konusunda büyük yararı olan besinlerden biri de süt ürünleridir. Az yağlı yoğurt, peynir ve süt tüketerek Ramazan temposuna alışmış vücudunuzu rahatlatmaya devam edebilirsiniz.

Görünce iştahınızın kabaracağı bir kahvaltı masası için, çiğ kuru yemişler ve fıstık ezmesinin gücünden faydalanabilirsiniz. Çiğ kuru yemişler, yararlı yağ asitleri içerir ve kahvaltı masanıza zenginlik katar. Fıstık ezmesi ise, ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar. Şekersiz fıstık ezmesi veya ev yapımı fıstık ezmesi tercih ederek, sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Son olarak, kahvaltıda ekmek tüketmekten vazgeçemiyorsanız mutlaka tam tahıllı ekmek çeşitlerini tercih etmelisiniz. Tam tahıllı ekmekler kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmez ve çabucak acıkmanızı önler.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *