Ramazan’da Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Ramazan’da Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Ramazanda Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayında oruç ibadetini daha kolay yerine getirebilmek için sahur menüsünü doyurucu öğünlerden seçmeniz oldukça önemlidir. Ağır, yağlı ve gaz yapıcı yiyecekleri tüketmeyerek kendinizi daha tok ve zinde hissedebileceğiniz alternatif yiyeceklere özen gösterebilirsiniz. Aksi takdirde susatacak veya daha çok acıkmanıza neden olacak besin tercihleri oruç tutmanızı daha da zorlaştırabilir. Öğün sayısı azalmasına rağmen kilo alınan dönemlerden biri olarak görülen Ramazan ayında, istemsizce alınan kilolar tam bir baş belası olabiliyor. Ramazan ayında kilo alma gibi durumların görülmemesi için beslenme programında yapılan hataları Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı sıraladı. Ramazan’da metabolizma hızını ikiye katlayacak öneriler...

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı ile Ramazan'da Beslenme

Ramazan’da Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Gün içerisinde iftara kadar sahur zamanı hariç bir şey yenmeyeceği için mide ve bağırsakta uzun duran lif ağırlıklı gıdalara yer verin. Bunun için en ideal örnek yulaftır. Yulaf, elma rendesi ve süt ile yulaf lapası yapabilir içine sağlıklı atıştırmalıkları ilave edebilirsiniz. Zararlı toksinleri vücuttan sınır dışı etmek için iftar ile sahur arası 10 bardak su tüketimine özen gösterin. Sahurdan sonra 1 bardak soda veya yeşil çay içebilirsiniz. Başta pirinç, makarna ve şeker, bal gibi rafine ürünlerinden uzak durun. İllaki tüketilecekse esmer pirinç veya kepekli makarna tüketin.

‘Sahura kadar uyumayacağım’ diyerek uyku düzeninizi bozmayın. Uyku programının bozulması metabolizma hızını düşürür. 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Sahur için ideal içeceklerden birisi de çay yerine süt içmektir. Çünkü, çay hararetinizi arttıracak ve uyanır uyanmaz su içme isteği uyandıracaktır. Tok tutması için eğer alerjiniz yoksa 2 adet haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. 1 kase yoğurt tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir