Ramazan’da Hastalık Nedeniyle Bozulan Orucun Kazası Kaç Gündür?

Ramazan’da Hastalık Nedeniyle Bozulan Orucun Kazası Kaç Gündür?

Hastaların Oruç Bozması Kaç Gün Kaza Gerektirir?

11 ayın sultanı Ramazan ayını ve tutulan oruçlarla ulaştığımız mübarek Ramazan Bayramı‘nı geride bıraktık. Özellikle bu sene sıcak yaz günlerine gelen Ramazan ayı hasta ve yaşlıların için zor bir oruç süreci yaşamalarına neden oldu. Oruç vücudumuzun zekatıdır ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan tüm müslümanların oruçlarını eksiksiz olarak tutması gerekmektedir fakat belirttiğimiz gibi hasta ve yaşlılar için dinimiz bir çok kolaylık tanımıştır.

Orucu bozan şeyler başlıca yemek, su içmek ve cinsel birleşmedir. Bunun dışında hastalığınız oruç tutmanıza mani ise oruç tutmayabilirsiniz. Oruçlu olduğu sırada hastalananların ilaç içmeleri oruçlarını bozar, bu duruma düşenlerin bir gün kaza orucu tutmaları gerekmektedir.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
Orucu sayılı günlerde tutun. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun…

Ramazan öyle bir aydır ki Kur’an o ayda indirilmiştir. O insanlara yol gösterir. Onda doğru yolun açık belgeleri vardır, iyiyi kötüden ayırır. Sizden kim bu aya erişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta olur veya yolculukta bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğine karşılık onu ululamanız için meşru kılmıştır; ola ki şükredersiniz. (Bakara, 2/184-185)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir