Ramazan’da Egzersiz Nasıl Olmalı?

Ramazan’da Egzersiz Nasıl Olmalı?

Ramazan'da Egzersiz

Öncelikle herkesin Ramazan ayının mübarek olmasını diliyor, ülkemiz ve tüm dünya için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sayılı gün çabuk geçer. Ramazan’da geldiği gibi bizi bırakıp gidecek. Önemli olan içinde olduğumuz günleri güzel değerlendirebilmek. Allah hepimize hakkıyla değerlendirmeyi nasip etisin.

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesinden dolayı uzun süreler oruç tutuyoruz. İftarı geç saatte yapmamız bir yana sahurla arasındaki zaman diliminin kısa olması da bizi biraz zorluyor. Ayrıca sağlık açısından da biraz tehlike yaratıyor. Kilo almayı tetiklerken, fiziksel aktivite düzeyinin azalmasına sebep oluyor. Bundan dolayı Ramazan’da da egzersizi bırakmamalıyız. Günün uygun saatlerine uygun şiddet ve sürelerle yerleştirmeliyiz. Peki bu kısa zaman dilimine egzersiz nasıl yerleştirilir?

Normalde egzersiz yapabilmek için yemeğin üzerinden en az 2 saat geçmesi gerekir. Egzersiz için uygun zaman teravihten sonraki zaman dilimidir. Ya da teravih kılmayanlar için 23.00-24.00 arası ramazanda egzersiz için en ideal zamandır. Yürüyüş, tempolu yürüyüş, bisiklete binme, imkanı olanlar için yüzme yapılması kolay Ramazan temposuna adapte edilebilecek egzersizlerdir. Evinde koşu bandı, bisiklet gibi spor aletleri olanlar bunları da kullanabilir. En az 45 dakika orta şiddette yapılacak bu egzersizler Ramazan boyunca sizler için yeterli olacaktır.

Sağlık için yapılacak bu aerobik egzersizlerin faydalarına gelecek olursak;

  • Ramazan boyunca fiziksel aktivite düzeyinin düşmesini engeller.
  • Kilo almaya engel olur.
  • Metabolizma hızındaki azalmaya bağlı meydana gelen kabızlığın önüne geçer.
  • Sindirim açısından iftarla sahur arasındaki kısa zaman diliminin verimli geçmesini sağlar.
  • Fiziksel ve ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Ramazan sıhhat ayıdır. Vücudu maddi ve manevi tüm hastalıklardan arındıran bir armağandır. Hareket olmadan sıhhat bulamayız. Bundan dolayı Ramazan ayı boyunca diğer aylarda olduğu gibi egzersiz hayatımızın içinde olmalıdır. Ramazan’ınızı tekrar tebrik eder, mutlu huzurlu ve sağlıklı geçmesini dilerim.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir