Ramazan’da Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler

Ramazan’da Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler

Ramazan Ayı Çocuk Etkinlikleri

Ayların seçilmişi ve en kutsalı olan Ramazan’ı büyük bir heyecanla karşıladık. Bir ay boyunca yaşamımıza konuk olacak bu güzel ay, evimizin baş köşesine yerleşmeyi hak ediyor. Evdeki rutinlerin değiştiği Ramazan ayında, çocukların da bu coşkuyu hissetmelerini sağlamak ebeynlerin en önemli görevlerinden biri. Uzun Haziran günlerinde, çocuklarınızla çok sayıda Ramazan etkinliği yaparak hem küçük yaşta Ramazan ruhunu hissetmelerini sağlayabilir hem de bu şerefli konuğunuzu en güzel şekilde ağırlayabilirsiniz. Planlayacağınız etkinliklerin, çocuğunuzun yaş grubuna uygun olması gerekmektedir. “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız.“* hadisinde buyrulduğu üzere, uygulanması kolay etkinliklerle çocuğunuzun Ramazan ayını tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bu Ramazan ayını evinizde çocuğunuzla dolu dolu geçirmenize yardımcı olacak, size fikir verebilecek Ramazan ayı aktivitelerini derledik.

Ramazan Ayı Çocuk Etkinlikleri

Çocuğunuzun arkadaşlarına özel iftar…

Bu Ramazan’da öncekilerden farklı olarak iftara, çocuğunuzun arkadaşlarını davet edin. Ramazan iftar davetiyelerini çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Çocuk iftar menüsünü hazırlarken onların damak zevklerine uygun yemekleri seçin. Oruç tutmak için yaşları çok küçük olsa da, iftarın heyecanını yaşamaları ve kendilerini özel hissetmeleri için bir akşamınızı onlara ayırın. İftardan sonra; Ramazan’la ilgili kolay sorulardan oluşan bir bilgi yarışması, çocuk ilahileri, çocuk duaları gibi etkinlikler düzenleyerek güzel zaman geçirebilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşlarını uğurlarken, onlara bu geceyi hatırlatacak küçük Ramazan ayı hediyeleri verebilir. Unutmayın, bu sadece yetişkinlerin değil çocukların da Ramazan’ı.

Ramazan Ayı Çocuk Etkinlikleri

Ramazan ürünleri tasarlayın!

Rahmet ayı Ramazan’ın uzun yaz günlerine denk gelmesi ile gün içinde zamanı nasıl geçireceğine karar veremeyebilirsiniz. Çocuğunuzun size yardım etmesine izin verin. Onun enerjisi ve üretkenliği ile uzun Ramazan günlerinin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Birlikte yapabileceğiniz el işi çalışmalarının bir listesini çıkarın. DIY çalışmaları yaparak birbirinden güzel ürünleri tasarlayabilirsiniz. Tesbih yapmak, renkli taşlardan Ramazan tabloları tasarlamak, hurma çekirdeklerinden aksesuarlar yapmak, evdeki malzemelerden Ramazan davulu yapmak bu etkinliklerden birkaçı olabilir. Masanın başında taşlarla, boncuklarla, boyalarla uğraşırken iftar saatinin nasıl da yaklaştığını anlamayacaksınız.

Ramazan Ayı Çocuk Etkinlikleri

Mutfakta tatlı Ramazan telaşı…

İftar sahur derken Ramazan’da en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri de mutfaklar oluyor. Siz mutfakta iftar yemekleri hazırlarken çocuğunuzun salonda televizyon karşısında sıkılmasına izin vermeyin. Onu da mutfağı çağırıp, birlikte yeni lezzetler keşfedin. Evinize özel bir Ramazan kurabiyesi hamuru hazırlayıp, şekil verme işini çocuğunuza bırakın. Bu hem öz güvenini artıracak hem de Ramazan ayının diğer aylardan daha özel olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Siz yemek hazırlarken o da masaya sereceğiniz Ramazan runnerlerı çizebilir. Orucunuzu açacağınız suyun için taze nane yaprakları koparıp, limon dilimleri atmakla ilgilenebilir. En lezzetli iftar, çocuğunuzla hazırlayacağınız iftardır.

* Buhari sahih, ilim b, 11, cihad 164.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir