Ramazan’da Bol Su İçmek Neden Önemli?

Ramazan’da Bol Su İçmek Neden Önemli?

Ramazanda Su İçmenin Faydaları

Ramazan’da vücudumuzun halsiz düşmemesi ve hastalanmamak için suyu ihmal etmemeliyiz. Ramazanda toplamda en az 2,5 litre su içilmelisiniz. Çay, kahve, meyve suyu, soda, limonata ,kola gibi içecekler suyun yerine geçmez. Su, şekersiz çay, şekersiz, sütsüz, kremasız, süt tozsuz kahve hariç her içeceğin ve yiyeceğin kalorisi vardır. (Diyet içeceklerde kalori yoktur ama onlarında belirli mekanizmalara büyük zararları vardır) ve içecekler bizi doyurmadığı halde boştan yere fazla kalori alırız.

Ramazan ayı ile beraber bol su içmeyi alışkanlık haline getirirsek göreceğiz ki asitli içeceklerden de uzaklaşıyoruz. Özellikle çok sıcak olan bu günlerde orucunuzu hurma veya zeytinle açmanızı söyleyecek olanlar olsa da bunu uygulayan pek az kişi olduğu için önerim: orucunuzu 300 ml su ile açıp hemen ardından küçük bir hurma ve 1 adet zeytinle kan şekerini dengelemek olacaktır.

Bu tür içecekler sizi anlık doyurabilir fakat ilerleyen öğünlerde daha fazla acıkmanıza neden olur ve sonrasında sizi daha fazla tatlı isteğine sürükler… Aşırı seviyorsanız haftada bir-iki kere içecek içme ile sınırlayıp yavaş yavaş bağımlılığımızı azaltmaya yönelmeliyiz.

Ramazanda Su İçmenin Faydaları

Ramazan’da kazanacağımız su içme ve diğer şekerli içeceklerden uzak durma alışkanlığını bayramda ve sonrasında da sürdürmeliyiz ki vücudumuz su ile temizlenip huzur bulsun. Benim önerim bu Ramazan içecek içmeyi azaltıp bunu alışkanlık haline getirmeli; bunun yerine su tüketimimizi artırmalıyız.

Bir dikişte bir litre değil sık sık sürekli su içmeliyiz. Hem metabolizmamızı hızlandırmak hem de gün boyu susuz kalan böbreklerimizi rahatlatabilmek adına bu çok önemli…

Çok gündemde olan 0 kalori light & diyet içecekler sizin tatlı ihtiyacınızı kesiyor gözükse de bu sadece aldatıcı bir başlangıç. Sonrasında sizi daha fazla tatlı isteğine sürükleyecek içeceklerden sakının…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir