Ramazan’da Adet Geciktirici Kullanmanın Hükmü Nedir?

Ramazan’da Adet Geciktirici Kullanmanın Hükmü Nedir?

Ramazan'da Aybaşı Erteleme Hapları Kullanmanın Hükmü Nedir

İslam alimleri, Ramazan’da aybaşı halinde olan bir kadının oruç tutmaması hususunda ittifak etmişlerdir. Kadın bu devrede oruç tutamaz ve tutmadığı günlerin kazasını yapması gereklidir. Bu, Allah Teala’dan Müslüman hayızlı kadınlara bir kolaylık ve bir rahatlıktır.

Şöyle ki kadının vücudu yorgun düşer sinirleri gerginleşir. Bu nedenle orucunu bozması mübah değil vaciptir. Oruç tuttuğunda ne bu kendisinden kabul edilir ne de sevapça karşılığını görebilir. Tutmadığı günler karşısında kaza etmesi gereklidir. Müslüman kadınların anneleri Hz. Peygamber’in (sav) hanımları ve sahabi kadınlardan bu güne kadar tüm Müslüman kadınlar aynı şeyi uygulayagelmişlerdir. Şu halde aybaşı hali Ramazan’a denk gelen bir kadının oruç tutmamasında herhangi bir sakınca yoktur. Ramazan çıktıktan sonra da tutmadığı oruçları kaza edecektir. Hz. Aişe’nin (r.anha) şöyle dediği rivayet edilir:

“Biz oruçları kaza etmekle emrolunduk yoksa namazları kaza etmekle değil.” (Buhari)

İlâç kullanmak normalden sapmadır. Kadının kendi bünyesine has hormonal ve metabolik bir hususiyeti vardır. Ağızdan alınan hormon hapları ile âdetin öne alınması veya geciktirilmesi sun’i bir yol olup, her zaman olmasa da bazan âdet düzensizlikleri meydana getirebilmektedir. Organizmaya mahzurları sebebiyle tıbbî bakımdan pek tavsiye edilen bir durum değildir. Fıtrat icabına göre davranmak daha doğrudur.

Rahat bir Ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen hanımlar, isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Ancak kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların bu yola teşebbüs etmemeleri daha yerinde olacaktır.

Ramazan'da Aybaşı Erteleme Hapları Kullanmanın Hükmü Nedir

Hayz tabii ve fıtri bir iş olduğu müddetçe Allah Teala’nın yarattığı tabii özelliği üzerine kalacaktır. Ama burada bir takım haplar ve ilaçlar söz konusu. Bu haplar da hamileliği engelleyici haplar gibi aybaşını geciktiriyor. Bazı kadınlar Ramazan oruçlarını bozmamak için bu haplar sayesinde adet günlerini ertelemek niyetindedirler. Zarar vermeyeceğinden kesinlikle emin olunduktan sonra kullanılmasında herhangi bir mahsur yoktur. Bu, istişare heyetinin ve ilim otoritelerinin görüşüdür.

Alınan ilaçların kişiye zararı dokunmayacağı kesinleşince haplar kullanılabilir ve adetin ertelenmesiyle oruç tutulabilir. Tuttuğu oruçta inşallah kabuldür.

Kaynak: Müslüman Kadının El Kitabı – Nurgül Dere, Mehmed Paksu  İbadet Hayatımız-1

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir