Ramazan Öncesi Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan Öncesi Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan Öncesi Beslenme Önerileri

Ramazanın heyecanlı hazırlıkları başladı. Sahuruyla iftarıyla, teravihiyle sağlık ve şifa ayı olan Ramazan ayı, nefisle mücadele ve az yeme ayıdır. Günümüzün büyük kısmını oruçlu geçirerek vücudumuzu dinlendirdiğimiz bir aydır Ramazan. Sağlıklı sahur ve iftar öğünleri yapmamız gereken Ramazan ayında, kilo almak, gereğinden fazla yemek, gösterişli sofralar kurmak Müslümana yakışan davranışlar değildir.

Ramazan ayına bir haftadan az kala, Ramazana hazırlık mahiyetindeki tavsiyelerim sizinle…

    • Sabah: Sahur öğününüzde de benzer bir kahvaltı yapılması gerektiği için kahvaltı düzeninizi bozmayınız. Her sabah 1 adet yumurta, 1-2 dilim peynir, 1-2 dilim esmer ekmek ve 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu içiniz. Çay ve kahve tüketiminizi sınırlamaya bu günlerden başlayınız.
    • Öğle: Ramazan ayında da bu saatleri rahat geçirebilmek adına, öğle yemeğinizi hafif tutunuz. 1 kase mercimek veya sebze çorbası ve zeytinyağlı salata yeterli olacaktır. Salatanıza mutlaka yağ ekleyiniz ki Ramazan ayıyla birlikte bağırsak hareketleriniz yavaşlayıp, kabızlık sorununa dönüşmesin.
    • İkindi: Oruçlu günler öncesi, ikindi öğününde bir şeyler yemek yerine 1 fincan soğuk, limonlu yeşil çay içiniz. Acıkırsanız yanı sıra 15 adet iç badem ve 3 hurma tüketebilirsiniz.

Ramazan Öncesi Beslenme Önerileri

  • Akşam: İftar sofralarında çok çeşitli ve fazla miktarda besinler yemek, hem sindirim sisteminize zulümdür hem de sağlıkla geçirilmesi gereken Ramazan ayında kilo almanızı sağlar. Bu nedenle hem günlük hayatınızda hem Ramazan ayında akşam öğünü hafif geçirilmelidir. Ramazan öncesi son 1 hafta, sofranızda 6-7 kaşık etli veya zeytinyağlı sebze yemeği + 1 kase yoğurt yeterli olacaktır.
  • Yürüyüş: Bu hafta her gün 35-40 dakika egzersiz yaparak, Ramazan ayında oldukça yavaşlayan metabolizmanızı harekete geçirmeniz için son fırsat.
  • Su: Ramazan ayında iftar-sahur arası vakit az olduğu için yeterince su alınamamaktadır. Son hafta günde 1,5-2 litre suyunuzu tamamlamayı ihmal etmeyin.

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak için www.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir