Ramazan Bayramında Kilo Almamak İçin 7 Etkili Adım

Ramazan Bayramında Kilo Almamak İçin 7 Etkili Adım

Ramazan Bayramında Doğru Beslenme

Başlamasına az kaldı diye gün saydığımız, bereketli iftar ve sahur sofralarının başmisafiri Ramazan ayı geride kaldı bile. Şimdi tatlı telaşları, Türk mutfağına özel birbirinden güzel ikramlarıyla bayram kapımızda. Lezzetli tatlıların, böreklerin ve daha birbirinden güzel pek çok ikramın yapıldığı Ramazan Bayramını kilo almadan en rahat şekilde atlatmak için alacağımız önlemler oldukça önemli bu yüzden.

Küçük ama etkili adımlarla kilo almadan bayramı atlatmak ya da formumuzu korumak için yapılması gerekenler:

  • 1. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın.

Kuru meyvelere de yer vereceğiniz klasik bir kahvaltı güne başlarken hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de sindirim sisteminizin daha kolay çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bayramda Doğru Beslenme

  • 2. En az 2 ara öğün yapın.

Ramazanda uzun süreli açlık ve öğün sayılarının doğal olarak azalması nedeniyle metabolizma hızında önemli ölçüde azalma olmaktadır.

Bayramla beraber öğün aralarını 3-3,5 saat tutarak, en az 2 ara öğün yaparak metabolizmanızı canlandırmaya başlayabilirsiniz.

  • 3. Ziyaretlere aç gitmeyin.

Türk insanının misafirperverliği, mutfağının özellikle de bayram ikramlarının lezizliği dillere destanken, bayram ziyaretlerinize aç gitmeyerek kontrollü besin tüketimiyle günlük alacağınız kaloriyi %40 azaltabilirsiniz.

  • 4. Tatlı dişinizi sökün.

Bayramın vazgeçilmezi tatlılar, çikolatalar, drajeleri düşünmek bile sizi mutlu ediyorsa, tatlı dişinizi sökerek kendinizi frenlemeyi başarmanız gerekiyor.

Bunun için kendinize makul bir porsiyon miktarı belirleyin veya tüketmek istediklerinizi yarıya indirin ve bunun üstüne kesinlikle çıkmayın.

Bayramda Doğru Beslenme

  • 5. Her ikrama evet demeyin.

Porsiyon kontrolünü başarsanız bile her gideceğiniz ziyarette gelen ikramlara evet demek bayramı 1-2 kg alarak bitirmenize neden olacaktır.

Bayramda hayır denmez ki diye düşünüyorsanız tatlılar, hamur işleri gibi ikramların yerine 1-2 fincan şekersiz Türk kahvesi tüketerek metabolizmanızın çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz.

  • 6. Su için.

Ramazan ayında su tüketiminin azalması nedeniyle vücutta oluşacak su kaybını yerine koymak için su ve sıvı tüketimine önem verilmelidir.

2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

  • 7. Yürüyün.

Ramazanda genel olarak ihmal ettiğimiz yürüyüşe bayramın ilk günü itibariyle başlamamız hem metabolizmayı canlandırmak hem kalori yakımını arttırmak için son derece önemlidir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir