Ramazan Bayramı Tatilinde Nereye Gidilir, Ne Yapılır?

Ramazan Bayramı Tatilinde Nereye Gidilir, Ne Yapılır?

Ramazan Bayramı Tatilinde Ne Yapılır Nereye Gidilir

İstanbul için Bayram Tatili Önerileri

Ramazan Bayramı’na günler kala herkesi bir telaş sardı. Peki, bu bayramda ne yapmalı diye soranlara birbirinden güzel öneriler YesilTopuklar.com’da sizleri bekliyor…

Bayramlarda ne yapılır? Ya da en doğrusu şöyle soralım: Eskiden bayramlarda ne yapılırdı? Büyükler ziyaret edilir ve el öpülürdü. Tamam, bugün de yapılıyor bu ziyaretler ama hem adetimizi devam ettirmek hem de ailemizle güzel bir bayram tatili yaşamak bizim elimizde. Bayramları bayram gibi yaşamak adına öncelikle akraba ve büyüklerimizi ziyaret etmemiz gerektiğini vurgulamak isteriz.

Peki, akraba ziyaretlerinden sonra ailenizle güzel bir vakit geçirmeye ne dersiniz? Bayramda sevdiklerinizi ziyaret edip bayramlaşmanın ardından tatil günlerini nasıl daha iyi değerlendirebilirsiniz? İşte, size YesilTopuklar.com’dan Ramazan Bayramı tatil önerileri…

Bayramı İstanbul’da, sevdikleriyle vakit geçirmeyi planlayanlar için YesilTopuklar.com’un önerilerine göz atmaya ne dersiniz? Bayram tatilinde birbirinden güzel adresleri sizler için derledik, gelin şimdi birlikte inceleyelim… Üstelik bu önerilerimiz içinde Osmanlı macunundan Boğaz turuna, saltanat kayığından sema gösterilerine kadar bayram tatilini en keyifli şekilde değerlendirebilmeniz için birçok alternatif var!

Ramazan Bayramı Tatilinde Ne Yapılır Nereye Gidilir

Bayramda ailece Boğaz turu

Bayramı İstanbul’da, sevdikleriyle vakit geçirmeyi planlayanlar Bayram tatilini bir vesile olarak kabul edip İstanbul Boğazı’nı baştan sona turlayabilirsiniz. Şehir Hatları uzun ve kısa Boğaz turu olmak üzere iki seçenek sunuyor. Bu güzel anları unutmamak adına yanınıza fotoğraf makinesi almayı ihmal etmeyin.

Uzun Boğaz turu fiyatları: Çift yön – 25TL / Tek yön – 15 TL
Kısa Boğaz turu: 10 TL

İstanbul’u 360 Derece Panoramik Müze ile keşfedin

Yine bu bayram ziyaret etmenizi önerdiğimiz mekanlardan biri de Topkapı’da bulunan Panoramik Müze. 360 Derece Panoramik Müze İstanbul’un Fethinin en çetin geçtiği Topkapı’da bulunuyor. Panoramik Müze’de 1453’teki fetih ile ilgili yolculuğa çıkabilirsiniz.

Prens Adalarında Huzulu Bir Bayram Günü

Bayramda İstanbul’da kalmak ama bir okadar da sessiz, huzurlu ve şehirden uzak bir hava solumak istiyorsanız size Prens Adaları’na gitmenizi öneriyoruz. İstanbul’a bağlı bu adaların en sessiz ve sakin olanı ise Sedef Adası’dır. Karayla bağlantısı bulunmayan Prens adalarına ulaşım vapur, motor ve deniz otobüsleriyle sağlanmaktadır. 2011 itibariyle hizmet veren 6 kuruluş bulunmaktadır. İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Deniz Otobüsleri, Mavi Marmara, Prens Tur, Dentur, Turyol. En yakın noktaya ulaşım 25 dakika sürerken, en uzak noktadan ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Bayramda İstanbul Akvaryum’da denizaltını keşfedin

Bayram tatilinde gezilebilecek en iyi yerlerden biri de, Florya’da bulunan İstanbul Akvaryum… Toplam 16 tema ve bir adet yağmur ormanından oluşan İstanbul Akvaryum’un bünyesinde bin 500 çeşit ve toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı bulunuyor. Ayrıca İstanbul Akvaryum’da birbirinden keyifli ve ilginç aktiviteler de var. İstanbulakvaryum.com adresinden bu etkinliklerle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Giriş fiyatı: Yetişkinler için – 35 TL / Öğrenci, öğretmen, engelli, 65 yaş üstü ve gaziler için – 25 TL

İstanbul Akvaryum
Adres: Şenlikköy Mah. Yeşilköy Halkalı Cad. No: 93 Florya-İstanbul
Telefon: 0212 444 97 44

Ramazan Bayramı Tatilinde Ne Yapılır Nereye Gidilir

Bayramda Galata Mevlevîhânesi’nde Sema Töreni

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı tarafından, Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan “Sema Töreni” Bayramda gidilebilecek en doğru adreslerden biri. Değerli ses ve saz sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek Semâ Töreni’nde Hüseyin Fahreddin Dede Efendi’nin bestesi olan Acemaşiran makamında Ayin-i Şerifi icrâ edilecektir. Törene katılım için biletlerinizi biletix.com’dan temin edebilirsiniz.

“Sema Töreni”nin bilet fiyatı 45 TL

Galata Mevlevihanesi Müzesi
Adres: Şahkulu Mah. Galip Dede Cad. No: 15 Tünel,Beyoğlu-İstanbul
Telefon: 0212 245 41 41

Bayramda İstanbullular Vialand Mega Eğlence Parkı’nda

Özellikle çocuklu aileler için eplenceli bir önerimiz var. Büyüklerinin ellerini öpen ve Bayram harçlılıklarını biriktiren çocuklarınızla birlikte keyifli bir Bayram günü geçirmeye ne dersiniz? Çocuğunuza unutulmayacak bir Bayram günü yaşatmak isterseniz en doğru adres “Vialand” olacaktır. Eyüp’te bulunan Vialand’de nefes kesen hızlı trenler, çılgın nehirler, safari tüneli, Holywood’un korkulu rüyası King Kong ve yerden 28 metre yükseklikte 360 gibi heyecan verici oyuncaklar sizi ve çocuğunuzu bekliyor!

Vialand giriş fiyatı: Yetişkin – 55 TL / Çocuk – 44 TL

Vialand Mega Eğlence Parkı
Adres: Yeşilpınar Mah. Girne Cad. Eyüp-İstanbul
Telefon: 444 85 63

Bayramda kitap okumaya zaman ayırın

Bayramın ilk günleri yoğun olur… Bayram alışverişi, ziyaretler, kalabalık sohbetler derken vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Ancak size bir tavsiyemiz var! Bu bayram kendinize biraz vakit ayırıp kitap okuyarak zihninizi boşaltmaya ne dersiniz? Üstelik kitabınızı ister evde ister bir ağacın gölgesinde ya da belki bir deniz kenarında okuyabilirsiniz…  Bayram tatilinde kendinize biraz vakit ayırıp kitaplarla içiçe olmayı tercih ederseniz “Haftanın Kitap Önerileri” haberimizden popüler kitaplara göz atabilirsiniz.

Bayramda Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii, İstanbul’da Eyüp semtinde Haliç kıyısında bulunan cami. Cami olmasının ötesinde kutsal bir ziyaret yeridir.

İstanbul’un en maneviyatı yüksek olan mekanlarından biridir Eyip Sultan Camii… Özellikle Ramazan ayında oldukça kalabalık olur. Eğer sizde huzurlu ve maneviyatlı bir bayram geçirmek isterseniz Eyüp Sultan Camii’nin huzur veren atmosferine ziyarette bulunmanızı tavsiye ederiz.

Bayramda Aşiyan yollarında yürüyüş

Bu bayram ailenizle temiz havada güzel bir yürüyüş yapmaya nedersiniz? İstanbul’da Bebek ile Rumelihisarı arasındaki sırtlarda bulunan ve İstanbul Boğazı’na bakan Aşiyan’ın, şarkılara konu olan meşhur yollarında yürüyebilirsiniz. Deniz manzarasının tadını çıkartıp Aşiyan Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ramazan Bayramı Tatilinde Ne Yapılır Nereye Gidilir

Balat’ta Saltanat Kayığıyla bayramı bayram yapın

Bayram tatilinde İstanbul’u farklı bir gözden, Padişahların gözünden görmek… İstanbul’un en eski semtlerinden birisi olan Balat’da Saltanat Kayığı’na binebilir, Zeyrek Bölgesini görebilirsiniz.

Bu bayram tüm Türkiye’yi İstanbul’da görün

Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniaturk bu bayram sizleri bekliyor. Miniaturk’te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlanmıştır; 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfitiyatro, Miniaturk’ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, küçük ziyaretçilerin ilgisini çekecek oyun alanı, satranç ve labirent bunlardan bazılarıdır.

Bu Bayram çocukluğunuza yolculuk yapın

Eskiden Bayram denince akla çocuklar ve çocuklar denince akla geleneksel şekerlerimizden olan macun şekeri akla gelirdi… Osmanlı’dan günümüze vazgeçilmez lezzetlerimizden olan macun şekeri, bayramlarda daha bir anlam kazanıyor. Bu bayram sizlerde Osmanlı macunu ile çocukluğunuza dönebilirsiniz. Rengarenk Osmanlı macunları arasında seçim yapmak oldukça zor… Peki, sizin macun şekeri favorileriniz hangileri? Osmanlı macununun en güzelini nerede yiyebilirim diyorsanız YesilTopuklar.com olarak tavsiyelerimiz; Pierre Loti Tepesi, Feshane ve Büyük Çamlıca Tepesi…

Yorumlar

“Ramazan Bayramı Tatilinde Nereye Gidilir, Ne Yapılır?” için bir cevap

  1. Nuriye Doğan dedi ki:

    Bilgilendirme oldukça ayrıntılı ve güzel olmuş ve ayrıca başka konularla alakalıda çok faydalanıyorum ellerinize sağlık,bu güzellik artsın eksilmesin emeği. geçen herkese hayırlı bayramlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir