Ramazan Ayında İsrafın Önüne Geçecek 4 Etkili Öneri

Ramazan Ayında İsrafın Önüne Geçecek 4 Etkili Öneri

Ramazan ve İsraf

Bolluk ve bereket ayı Ramazan’da israf konusunda her zamankinden daha duyarlı olmalıyız. Gerek iftar gerek sahur için kurulan sofralarda doyamayacağımızı düşünerek aşırıya kaçmamalıyız. Bunu hem sağlık açısından hem de bütçemizi zorlamamak adına yapmalıyız. Peki, öğün sayısının ikiye düştüğü Ramazan ayında evlerimizde ve sofralarımızda israfı önleyebilmek için ne gibi önlemler alabiliriz? Alışverişten sofraya Ramazan’da israfın önüne geçecek 4 etkili yol…

Market Alışverişi

Alışveriş Listenize Sadık Kalın

Markete ya da pazara gitmeden önce evde eksik olanları gözden geçirin ve bir alışveriş listesi hazırlayın. Alışveriş esnasında hazırladığınız bu listeye sadık kalın. İhtiyacınız dışındaki ürünlere bakarak hem boşa zaman kaybetmeyin hem de oruçluyken ‘Acaba az mı oldu, aldıklarım yetmez mi?‘ vesvesesine kapılmayın. Ramazan kampanyası yapan bakkal ve marketlerden alışveriş yaparak bütçenize katkı sağlayın. Virüs salgınından dolayı sosyal izolasyon sürecine denk gelen bu Ramazan ayında sağlık açısından alışverişe 15 günde bir gidin.

Raf Ömrü Uzun Ürünler

Raf Ömrüne Dikkat!

Market alışverişi yaparken süt, yoğurt, peynir, sebze, meyve gibi ürünleri tane hesabıyla alın. Böylelikle henüz kullanmadan bozularak atılmasına fırsat vermeyin. Un, şeker, yağ, bakliyat gibi raf ömrü uzun olan ürünlerde büyük boy olanlarını tercih edin. Bu ürünler saklama şartlarına uyulduğunda uzun zaman bozulmadan durabileceği gibi fiyat olarak da küçük boylara göre daha hesaplıdır.

Ramazan Sofrası

Artan Pide ve Yemekleri Değerlendirin

Uzun süre tutulan oruçtan sonra hiç doymayacak gibi hissederek hazırlanılan sofralar da artan pide ve yemekleri mutlaka değerlendirin. Mesela akşama tavuk yaptıysanız kalanıyla ertesi güne çorba yapın. Hatta kalan pideleri de küp doğrayarak fırında kurutun ve bu çorba eşliğinde servis edin. İsterseniz kurutulmuş pideleri robottan çekerek köfte harcında kullanmak üzere buzluğa atın isterseniz de tereyağlı bir sos ve et eşliğinde iskender kebap gibi bir lezzete dönüştürün.

Bulaşık Yıkarken Su İsrafı

Su İsrafının da Önüne Geçin

İftar ve sahur sofralarında olduğu gibi bulaşıklar için de deterjan ve su israfının önüne geçin. Hem tabakların zamanla yıpranıp, aşınmaması hem de tasarruf için makineye yerleştirirken sudan geçirmeyin. Bulaşık makinesi için  deterjanı olabildiğince az miktarda kullanın. Bunun için de tek seferde temizleyebilen yani makineden çıktığında yeniden yıkamaya gerek kalmayan doğru ve etkili deterjanı seçerek tasarruf edin.

Tabi ki bu önerilere sadece Ramazan’da değil her zaman uymaya özen göstererek israfın önüne geçmeliyiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir