Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Ramazan Ayında da Hareket Berekettir

Ramazan Ayında da Hareket Berekettir

Ramazan'da Spor Yapmak

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i büyük bir heyecanla karşıladık. Evlerimize bereket, vücutlarımıza sıhhat Ramazan ayına çok şükür bu senede kavuştuk. Allah hakkıyla değerlendirebilmeyi nasip etsin.

Günlerin uzun ve havaların sıcak olması oruç tutanları ister istemez hareketsizliğe itiyor. Bilhassa ev hanımları, tatildeki öğrenciler ve masa başı çalışanlar mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışıyor. Size tüm yazılarımda sağlığımız için hareket etmemiz gerektiğini anlatmaya çalıştım.

Düzenli bir sporu alışkanlık etmek ya da benim gibi yoğun tempoda çalışan insanlar için en azından günde 10.000 adım atmak başta kalp sağlığımız olmak üzere kas-iskelet problemleri, sindirim sistemiyle ilgili sorunları, psikolojik durumumuz da dahil tüm bedenimize iyi gelecektir.

Bir sporu yapmaya ya da düzenli olarak her gün 10.000 adım atmaya başladığımızda vücudumuzdaki değişimler en az 6 haftada etkisini göstermeye başlayacak. Fakat yapmayı bıraktığımızda 1 hafta gibi kısa bir sürede başladığımız noktaya geri dönebiliriz. Bu gerçek aslında yılın her günü bizi hareketli olmaya çağırıyor.

Ramazan'da Spor Yapmak

Ramazan bereket ayıdır. Eski insanlar ‘Hareket berekettir‘ derlerdi. O zaman Ramazan ayında da hareket etmekten çekinmeyeceğiz. Oruçlu olduğumuz zaman diliminde ağır ev işleri ya da ağır sporları yapmaktan sakınmalıyız. Ama tüm gün boyunca yatmak ya da uyumak da en az bunlar kadar sakıncalıdır.

Gün içinde tempolu yürüyüşler, günlük işlerimizi devam ettirmemiz önemlidir. Hayatımızı olumlu yönde etkileyen küçük değişimleri unutmayın. Otobüsten bir durak erken inin, evinizin yanındaki markete değil de biraz uzaktakine gidin, çocuğunuzu parka götürün, komşunuzu ziyarete gidin. Bütün bunlar sizi hareket etmeye sevk edecektir.

İftardan en az 1 saat sonra 45-60 dakika arası orta tempoda yürüyüş yapılmalıdır. İftar saati normal akşam yemeği zamanına göre oldukça geç olduğu için yediklerimizi sindirebilmemiz ve sahur öğününü atlamamamız açısından bu yürüyüş elzemdir.

Yürüyüş esnasında düzenli su alımı günlük kaybettiğimiz su miktarını telafi etmeye yardımcı olacaktır. 10.000 adım her gün hedefimiz olmalıdır. İmkanı olanlar için iftardan en az 1 saat sonra 45-60 dakika arası yüzme de önerilmektedir.

Herkese sağlıklı, huzurlu ve rahmet dolu bir Ramazan diliyorum.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *