Rahmet Tepesinde Hac Heyecanı

Rahmet Tepesinde Hac Heyecanı

Hac Heyecanı 2014

Hz. Adem ve Havva’nın Buluştuğu yer: Cebel-i Rahme

Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın yer yüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme’yi ziyaret eden hacı adayları, mübarek güne hazırlanıyor.

Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yer yüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Mekke’deki Cebel-i Rahme’yi (Rahmet Tepesi) ziyaret eden hacı adayları, kendilerini mübarek güne hazırlıyor.

Mekke’de aralarında Türkler’in de bulunduğu hacı adayları, arife günü Arafat ve Müzdelife’de vakfe için gidecekleri alan ile bayramda Mina bölgesinde şeytan taşlayacakları mekanları geziyor. Kafile başkanlarının arife ve bayram günü yapacaklarıyla ilgili bilgilendirdiği hacı adayları, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yeryüzünde buluştuğu Cebil-i Rahme’ye çıkıyor.

Sıcak havaya rağmen birkaç dakika içerisinde tepeye ulaşan hacı adayları, burada namaz kılıp, dua ediyor. Buradaki yollarda toplanan seyyar satıcılar ise ziyarete gelenlere hediyelik eşya ve kına satmaya çalışıyor.

Bu arada dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık 3 milyon hacı adayını arife ve Kurban Bayramı’nda ağırlayacak Arafat, Müzdelife ve Mina’da da hazırlıklar sürüyor. Mekke ile Arafat arasında çadırları kuran ekipler, temizlik çalışması yapıyor, bölgedeki elektrik ve telefon hatlarındaki eksikleri gideriyor.

Hac Heyecanı 2014

“Affa erişilen mekan”

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Dr. Fatih Kurt, “Rahmet Tepesi, Hz. Adem ile Hz. Havva validemizin tövbelerinin kabul edildiği, affa eriştikleri mekandır” dedi.

Peygamber Efendimiz’in Veda Haccı’nda Cebil-i Rahme’ye sırtını yaslayarak, vakfesini gerçekleştirdiğinin rivayet edildiğini aktaran Kurt, ayrıca Nemire Mescidi’nin bulunduğu mekanda aynı zamanda Peygamber Efendimiz’in veda hutbesini irat ettiğini kaydetti.

Hac farizası için İsveç’ten gelen Fikri Kocagenç, dini vecibelerini yerine getirmeye çalıştığını belirterek, “Burada olmak bambaşka bir şey, yukarı çıkamadım ama yine de geldim” dedi.

Batmanlı Hasibe Konar da kutsal topraklarda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Çok şükür bu mekana vardığımız için kendimizi çok mutlu hissediyoruz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlisi olarak kutsal topraklara gelen diyetisyen Şirin Eser de gözyaşları içerisinde, “Mucize gibi, ömrümüzde hep gelmeyi arzu ettiğimiz bir yerdi. Allah bize de nasip etti, isteyen herkese nasip etsin” ifadelerini kullandı.

AA

Yorumlar

“Rahmet Tepesinde Hac Heyecanı” için bir cevap

  1. […] farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan milyonlarca hacı adayının Arafat’a çıkmak için heyecanlı bekleyişi sürüyor. Zamanlarının büyük kısmını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir