Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakal Nasıl Tüketilmelidir?

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakal Nasıl Tüketilmelidir?

Portakalın Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi portakal, sağlık için faydalı meyveler arasında yer alıyor. Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığını koruyan, yüksek lifler içerdiği için ülseri önleyen, görme yeteneğini geliştiren ve damar sertliğine izin vermeyerek kalp sağlığını koruyan portakalın suyundan kabuğuna bilinen ve bilinmeyen diğer faydaları neler? Zararlı olduğu durumlar var mı ve hangi hastalıklara şifadır? Portakal nasıl tüketilmelidir?

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Zengin C vitamini içeriği sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve vücutta ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğinde ki folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere oldukça faydalıdır. Ancak portakalın suyu sıkıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Aksi takdir de içeriğinde yer alan maddeler besin değerini kaybetmektedir. Portakalın kabuğunda bulunan esans sivilcelerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Portakal Nelere Faydalıdır

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal oldukça zengin C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta ki toksin maddelerin atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık süresince bol portakal tüketimi hastalık süresini kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi durumlarda uzmanların önerdiği besinlerin başında gelir.

Böbrek Taşlarını Döker

Portakal düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşlarının oluşumunu önlediği gibi daha öncesinde var olanları da dökülmesine yardımcı olur.

Metabolizmayı Düzenler

Portakal sindirim sisteminin alınan besinleri kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içerir. Yüksek lifi sayesinde metabolizmayı düzenler, bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği lif aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Kolesterolü Düşürür

Portakallar hesperidin ve pektin içermektedir ve bu maddeler mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bu durum ayrıca yağların emilimini yavaşlatmak için vücuda yardımcı olur.

Diyabeti Önler

Portakallar düşük kalori içerdiği için günlük tüketilebilir. Kandaki şeker seviyesini olumlu yönde etkilediği için diyabet hastalarının da tüketebileceği meyveler arasındadır.

Eklem İltihaplarını Giderir

Toksinleri temizlediğinden artriti yani eklemlerde oluşan iltihabı giderir. Böylece iskelet sağlığını olumlu yönde katkı sağlar. Eklem ağrılarını en aza indirerek erken yaşta meydana gelebilecek kemik rahatsızlıklarının da riskini azaltır.

Kan Basıncını Düşürür

Portakallar hesperidin ve magnezyum içermektedir ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.

Kanser Riskini Azaltır

Genellikle Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğu zararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vak’alarının ortaya çıkmasına engel olur.

Stresi Azaltır

Kahvaltıdan önce tüketilen bir bardak portakal suyu gün boyu karşılaşılabilecek stres, yorgunluk, halsizlik gibi olumsuz durumların yaşanmasını en aza indirger. Aynı zamanda folik asit içerdiğinde beyin sağlığını da olumlu yönde etkiler.

En az portakal kadar faydalı olan mandalina da kışın tüketilmesi gereken bir başka meyve. Mandalinanın faydalarını okumak için de linki tıklayın…

Portakalın Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt Sağlığını Korur

Serbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Akne tedavisinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve siyah lekeleri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açılmasını, hava almasını ve nemlenmesini ağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar. Bunların dışında cildin beyazlaşmasını, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan portakal, aynı zamanda zararlı güneş ışıklarının verdiği hasarları giderir.

Cildi Nemlendirir

Portakalda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir. Portakal topikal olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme ve kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırabilir. Portakal suyu ve portakal kabuklarının cilde uygulanması genel anlamda cildin yumuşamasını, mikroplardan temizlenmesini sağlar. Cilt yağlarının seviyelerini korur.

Saç Sağlığını Korur

Portakal suyuna bir miktar bal karıştırarak şampuanı da kullanmak suretiyle 5-10 dakika saçlarınıza uygulayın Bu işlem saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırırken aynı zamanda saçları besleyecektir.

Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olabilir ve aynı zamanda kafa derisine uygulandığında kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal Suyunun Faydaları

Portakalın preslenmesiyle elde edilen suyu da en az portakal kadar faydalıdır. Tabi hazır portakal sularının özellikleri fabrika ortamlarında kaybolabilmektedir. Bu yüzden portakal suyundan en iyi şekilde faydalanmak için evde doğal yollarla hazırlayarak ve az 20 dakika içinde tüketilmelidir.

 • Portakal suyu kan basıncını korur ve dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Ülsere karşı etkilidir.
 • Portakal suyu böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır, yağ yakmayı teşvik eder.
 • Kalp krizi riskini azaltır, genel anlamda kalp sağlığını korur.
 • Yoğun miktarda C vitamini içeren portakal suyu ayrıca içerdiği zengin miktardaki mineral ve bileşenler yardımıyla kansızlığı giderir.
 • Portakal suyu cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Çocukların gelişme sürecinde önemli rol oynar, kemik sağlığı için çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir.

Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketildikten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

 • Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektdir. Bu özelliği bünye sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
 • Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
 • Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayı ile kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sitemi sağlığını kouruve başta bağırsaklar olmak üzere sinririm siteminin temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Özellikle ciltte enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele der. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sitemini güçlendirir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
 • Portakal kabukları kötü nefes kokusuna neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Portakal Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleryin. Daha sonra portakal kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz portakal kabuklarını da çay yaparak tüketebilirsiniz.

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Portakal kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

 • Portakal kabuğu çay virüslere ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Genellikle, akciğerlerde balgamı ortadan kaldırmak yardımcı iyidir.
 • Portakal kabuğu çay içmek iyi bir sindirim için faydalı olabilir.Gaz, şişkinlik ve bulantı gibi sorunları giderebilir. Ayrıca, kabızlık tedavisi için kullanılır.
 • İyi bir ağız hijyeni sağlar. Hassas ciltlerin tedavisinde yardımcı olur ve aynı zamanda kötü nefes ortadan giderir. Bir başka yararı, kan dolaşımı ve lenf sistemi içindir. Ayrıca, portakal kabuğu çayı stres, sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmayı sağlar.
 • Anne sütünün artmasını sağlayabilir.

Portakal Çocuklara Zararlı mı

Portakalın Zararları

Portakal genelde her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

 • Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir.
 • 6 yaş altı çocukların aşırı tüketmelerinde alerjiye neden olabilir.
 • Hassas bünyeye sahip kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

Portakal Tüketimi

Portakal Nasıl Tüketilmelidir?

Portakalın 100 gramında 2,5 g lif, 9 g şeker, 181 mg potasyum, 40 mg kalsiyum, 54 mg C vitamini, 225 IU A vitamini bulunmaktadır. 100 gramlık orta boy bir portakalın kalorisi 60-70 kalori civarındadır. Büyük bir portakal ise 80-90 kalori civarındadır. Portakal kalori bakımından diyet ara öğünlerine uygundur. Gün içindeki bir ara öğünde bir adet portakal tüketilebilir.

Portakal suyunda ise değerler değişiyor. 200 ml portakal suyu 115 kalori civarındadır ve şeker oranı daha fazladır. Meyve bir adet ile doyurucu olabilirken 200 ml portakal suyu için birkaç adet portakal sıkılması gerekir. Böylece portakal suyu içerek birkaç portakal yemiş kadar şeker almış olursunuz.

Portakallı Kereviz Tarifi

Portakallı Kereviz Tarifi

Portakaldan bu kadar bahsetmişken sağlıklı beslenmekten ödün vermeyenler ve sebze yemeklerine ağırlık verenler için kaçmayacak bir tarif verelim hemen. Sevenleri kadar sevmeyenlerinin de damak tadına uyacağına inandığımız portakallı kereviz tarifi için malzeme listesi gelsin…

Malzemeler:

 • 1 kg kereviz
 • 1 limon suyu
 • 2 patates
 • 2 havuç
 • 1 soğan
 • 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
 • 1-1,5 su bardağı sıcak su
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı: Kerevizi orta büyüklükte küp şeklinde doğrayıp, kararmaması için hemen limonlu suya atarak bir süre bekletiyoruz. Yemeklik doğradığımız soğanı, bir tencerede zeytinyağı ile kavuruyoruz. Havuç ve patatesi de kereviz büyüklüğünde doğrayıp, soğanların üzerine alıyoruz. Bir iki dakika sonra da limonlu suda bekleyen kerevizleri süzerek ekliyoruz. Hafif sararan kerevize şeker ve portakal suyunu ilave edip, bir taşım kaynatıyoruz. Gerekirse ilave olarak 1-1,5 su bardağı sıcak su ve tuzunu da atıp, sebzeler yumuşayana kadar yaklaşık 30-35 dk pişiriyoruz.

Dilerseniz servis ederken üzerine kerevizin kendi yeşil yapraklarını ya da maydanoz, dere otu serpiyoruz.

Afiyetler Olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir