Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Kadınların ergenlik dönemine girmesi ile birlikte sıklıkla ortaya çıkan endokrin bozukluktur. Kroniktir ve kişilerin hatta ailelerinin bile hayat şartlarını etkileyebilir. Net olarak nedeni bilinmemektedir. Bazı araştırmalarda nedeni genetik yatkınlık olarak düşünülmektedir. Kadın doğum uzmanlarının ilgili tahliller ve ulturasonografi ile birlikte tanı koymaktadırlar.

Polikistik over sendromunun neden olabildiği rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

 • Kısırlık
 • Fazla kilo
 • Adet düzensizliği
 • Tüylenme, saç dökülmesi ve akne (sivilce)
 • Kalp-damar hastalıkları riski
 • İnsülin direnci ve şeker hastalığı riski

Bu sayılan rahatsızlıkların hepsi herkeste görülmese de bir çoğu pcos’lu kişilerin hayat standartlarını aşağı çekmektedir. Özellikle fazla kilolu polikistik over hastaları adet düzensizliğini sık sık yaşamaktadırlar. Araştırmalar Pcosun geçebilir bir hastalık olmadığını fakat Pcos’lu bir bireyin sağlıklı beslenme ve spor ile birlikte normal kiloda ve normal yağ oranlarında olduğunda hastalığın etkilerini daha az hissettiklerini ortaya koymuştur.

Pcos’lu kişiler diğer kişilere göre kilo almaya daha yatkın ve kilo vermede daha çok zorlanan kişilerdir. Aynı zamanda bu kişilerin tatlı ya da hamur işi gibi basit karbonhidratlara olan ilgisi diğer kişilere göre çok daha fazladır. Polikistik over sendromlu kişiler normal beden kitle indeksine sahip olmalı ve yağ oranları da normal aralıkta olmalıdır. Bunun için 5 adımda kilo vermenizi aynı zamanda da sağlıklı yaşamı hayat tarzı haline getirmenizi sağlayacak öneriler vereceğim.

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

Polikistik Over Sendromlu Kişiler Nasıl Diyet Yapmalı?

Polikistik over geçebilecek bir rahatsızlık olmamasına rağmen bu hastalıkla beraber hayatınızı daha iyi şekilde sürdürebilmek için size 5 adımlık küçük bir yolculuğa davet ediyorum. Bu 5 adımı doğru şekilde uyguladığınızda hayatınızdaki pek çok şeyin düzeldiğini ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

 • 1.Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek

Polikistik over hastası olabilirsiniz fakat bu sizin kilolu olacağınız anlamına gelmiyor. Sağlıklı yaşamı dönemlik değil ömürlük düşünürseniz bu konuda iyi bir ilerleme kaydetmiş olursunuz. Yani yarın diyete başlamak diye bir terim artık rafa kalkıyor. Siz sağlıklı yaşamın zaten içindesiniz. Tabi ki aralarda kaçamaklar olacak fakat her zaman sonraki öğünde toparlamak şartı ile.

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

 • 2. Egzersizi yaşam tarzı haline getirmek

Kimse her gün saatlerce koşular olan spor programlarına uzun dönemde uyamaz. Yapacağınız spordan sıkılmamak ilk şart ve bunu dönemsel düşünmemek. Bir aktivite gibi düşünmek daha mantıklı gelebilir. Ayrıca her daim yapılabilir olması da çok önemli.

 

 • 3. Glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük besinler tüketmek

‘Glisemik indeksi yüksek tüm yiyecekleri hayatınızdan çıkarın’ demek oldukça saçma bir cümledir. Dönemlik diyet yapmadığınız için dönemlik hayatınızdan çıkan şeyler başka bir dönemde tekrar hayatınızda yerini alacaktır. Bu yüzden miktarını ve sıklığını azaltmak çok daha mantıklıdır.

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

 • 4. Su ve yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmek

Su içmek bir dönem yapılıp sonra bırakılabilecek bir aktivite değildir. Kış ve yaz ayları için bazı farklılıklar olabilir fakat hiç bir zaman 2 litrenin altına düşmemelidir. Ayrıca su yerine diğer soğuk içecekler ya da çay ve kahve gibi sıcak içecekler geçmez. Yeşil çaydan hoşlanmıyor olmanız olası ve normal bir durum fakat bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. İlk olarak demleme yönteminde bir hata olabilir. Yeşil çayı yakmamanız gerekir. Kaynar suyu bir kenara alıp buharının geçmesini bekleyin ve üzerine yeşil ya da beyaz çay eklemesi yapıp içine kabuk tarçın limon nane gibi damak tadınıza göre eklemeler yapın.

Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme

 • 5. Kaliteli besin tüketimini alışkanlık haline getirmek

Sağlıklı yaşamınıza kaliteli yağları mutlaka ekleyin. Bunlar keten tohumu, fındık, yer fıstığı, badem, ceviz, zeytin ve avokadodur. Bunların yanında ölçülü şekilde haftanın 1-2 günü tereyağı tüketmek, 2 günü balık tüketmek önemlidir. Bunların haricinde kahvaltılarınızı haftanın en az 4-5 günü yumurta ile yapın. Çünkü yumurta hem kaliteli bir yağ hem de kaliteli bir protein kaynağıdır. Ev yapımı yoğurdu günlük 2 kase kadar tüketin. Posa ve mineral-vitamin alımı için mutlaka sebzeleri ve meyveleri yaşamınıza dahil edin. Sizi doyuracak gözünüze ve gönlünüze hitap eden gerçek gıdalar tüketin. Kızartmadan vazgeçip damak tadınızı fırında, ızgara, haşlama ya da yağsız kızartmaya çevirebilirsiniz. Kuru baklagiller ve tam tahılları tüketmeyi ihmal etmeyin. Paketli gıdaları nadir olarak tüketin ve bu alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

Yorumlar

“Polikistik Over Sendromlular İçin 5 Adımda Kilo Verme” için bir cevap

 1. Seher dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar diyetisyene gidemiyorum bana göre en uygun diyet listesi hangisidir 30kilo fazlam var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir