Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Pilates Topu İle Sırt ve Karın Kası Hareketleri

Pilates Topu İle Sırt ve Karın Kası Hareketleri

Pilates Topu ile Sırt ve Karın Kası Hareketleri

Karın ve sırt kaslarının yeterli uzunlukta ve kuvvette olması vücudumuzu birçok açıdan etkiler. Omurgamızın düzgün olmasını sağlayarak bel, sırt ve boyun ağrılarını önler. Düzgün bir duruş sağlar.

Düzgün bir duruş hem vücut anatomimiz için gerekliyken hem de kişinin öz güvenini artırır. Ayrıca her kadının korkulu rüyası sarkık bir göbeğin oluşmasını engeller. Yan taraftaki simit bölgesi dediğimiz çıkıntıları da doğru egzersiz ve diyetlerle önleyebiliriz.

Bu yazımda sizlere iki adet pilates topuyla karın, sırt ve simit bölgenizi çalıştıracak egzersizleri anlatacağım. Pilates toplarının ebatları biri 25 cm’lik küçük boy, diğeri de boy uzunluğunuza ve vücut ağırlığınıza göre 65 ya da 75 cm’lik olsun. Pilates toplarına artık her yerden ulaşabilirsiniz ve maliyeti de oldukça azdır.

Pilates Topu ile Sırt ve Karın Kası Hareketleri

  • 1.Sırt üstü uzanın. Her iki elinizi gövdenizin yanına koyun. Küçük pilates topunu her iki ayağınızla sıkıştırın. Bacaklarınızı 90 derece oluncaya kadar havaya kaldırın. Bu hareket sizi biraz zorlayabilir. 10 tekrar 1 setle başlayın harekete alıştıkça 10 tekrar 2 ve 3 sete çıkarın.
  • 2.Sırt üstü uzanın. Büyük pilates topunu dizleriniz bükülü olacak şekilde ayaklarınızı topun üzerine yerleştirin. Ellerinizle topa değmeye çalışır gibi başınızı ve omuzlarınızı yerden kaldırın, karnınızdaki sıkışmayı hissedin ve bırakın. Bu hareketi 10 tekrar ve 3 set yapın.
  • 3.Sırt üstü uzanın. Elleriniz yerde ve gövdenizin yanında olsun. Büyük pilates topunu bacaklarınız dümdüz olacak şekilde ayaklarınızın altına yerleştirin. Kalçanızı yerden kaldırıp karnınızı havaya doğru çıkarın. 5 e kadar sayıp bırakın. 10 tekrar 3 setle bu hareketi tamamlayın.
  • 4.Sol diziniz yerde sağ dizinizi öne çıkarıp tek dizinizin üzerinde durun. Büyük topu elinize alın. Sağ tarafınızda yukarıda tutun. Topu sağ yukarınızdan sol tarafınıza aşağı indirin. Sol taraftaki simit bölgesinin sıkıştığını hissedeceksiniz. 10 tekrar 3 setle hareketi tamamlayın. Ve aynı işlemi sağ taraf için de yapın.

Pilates Topu ile Sırt ve Karın Kası Hareketleri

Bu 4 hareketi düzenli olarak haftada en az 5 gün uygulayın. Muhtemelen ilk yaptığınız gün karın bölgenizde ağrı hissedebilirsiniz.

Bu normal bir durum endişelenmenize gerek yok. Bu arada egzersizleri aç karna ya da yemekten en az 1 saat sonra yapın. Düzenli olarak su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *