Peygamber Efendimizin de Sevdiği Sahine Tatlısı Nasıl Yapılır?

Peygamber Efendimizin de Sevdiği Sahine Tatlısı Nasıl Yapılır?

Sahine Tatlısı

Hoşgörü ve paylaşmanın sembolü, manevi ve uhrevi duyguların ön plana çıktığı Ramazan ayında sahur ve iftar sofraları önemli bir yer taşıyor. Hem Osmanlı mutfağından hem de ülkemizin dört bir köşesinden en özel yöresel lezzetler iftar sofralarında yerini alıyor. İftariyeliklerden çorbalara, ara sıcaklardan ana yemeklere, tatlılardan şerbetlere kadar onlarca çeşit iftarda bize eşlik ediyor. Hz. Muhammed (s.a.s) dönemi İslam mutfağında yer alan ve bugün dahi ismi çok az bilinen “sahine” ise iftar sonrası ağızları tatlandırıyor.

Alınan her gıdanın, insanın iyi ya da kötü davranmasına yol açan enerjiye dönüştüğünün farkında olan Hz. Peygamber efendimiz ve ashabı, sadece Ramazan ayında değil her vakit sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermişlerdir. Bu sağlıklı lezzetlerden biri de sahine tatlısı. İçeriğine baktığımızda bal, tereyağı ve tahin ile yapılan bu lezzetin enerji ve şifa deposu olduğunu görmek mümkün. Peki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in de çok sevdiği Sahine tatlısı evde nasıl yapılır? İşte Ömür Akkor‘un 6. Yüzyıl Erken İslam Mutfağı Kitabında yer alan sahine tatlısı tarifi..

Sahine Tatlısı Tarifi

Sahine Tatlısı Tarifi

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı tahin

Yapılışı:

Derin bir kapta bal, tahin ve tereyağı güzelce karıştırıp, pürüzsüz bir kıvama getirerek Ramazan pidesi ile servis edin.

Afiyet Şifa Olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir