Pantone 2016 Yılının Renklerini Açıkladı; Kuvars Pembesi ve Dingin Mavi

Pantone 2016 Yılının Renklerini Açıkladı; Kuvars Pembesi ve Dingin Mavi

2016 Moda Renkleri Pantone Dingin Mavi ve Kuvars Pembesi

2016 Pantone Renkleri; Rose Quartz ve Serenity

Modadan dekorasyona, kozmetikten teknolojiye tüm tasarım dünyası Pantone‘nin her yıl Aralık ayında açıkladığı renkleri sabırsızlıkla bekler. Renkleri diyorum çünkü Pantone ilk kez bir yıla iki renk sığdırma kararı aldı. Bildiğiniz gibi 2015’in rengi Marsala Kırmızısı idi. Oldukça cesur ve ayakları yere sağlam basan bu renge senenin bitmesi ile veda ediyoruz ve 2016’ya Rose Quartz ve Serenity (Kuvars Pembesi ve Dingin Mavi)  renkleri ile oldukça soft, yumuşak ve masalsı bir giriş yapıyoruz.

Pantone 2016 Renkleri

Neden iki renk? dediğinizi duyar gibiyim. Pantone’nin Executive Director’ü Leatrice Eiseman bu soruya şöyle cevap veriyor; “Bu yıl Pantone ilk kez iki rengi bir arada kullanıyor. Moda alanında kombin yapma açısından işi daha da kolaylaştıracak. İki rengin mükemmel uyumu pek çok markada karışımıza çıkacak. Her ikisi de pastel tonu olan renkler, özellikle ev dekorasyonunda da mükemmel uyumu yakalayacak.”

2016 Moda Renkleri Pantone Dingin Mavi ve Kuvars Pembesi

Bu renkleri nasıl kullanmalıyız?

Aslında bu renklerin sinyallerini Moda Dehası Karl Lagerfeld Chanel Airlines/SS16cdefilesinde vermişti. Peki bu renkleri nasıl kullanmalıyız? Öncelikle pastel tonlarında oldukları için yaz rengi gibi gelebilir size. Fakat kışın da aksesuar bazıdna rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her iki rengin de oversized paltoları oldukça revaçta. Bebek mavisini ofiste ya da iş görüşmelerine, toplantılara giderken kullanabilir böylelikle gergin havayı pozitife çevirebilirsiniz. Siyahların hakim olduğu sade kombininize bebek mavisi kocaman kolye ile hareket katabilir ya da kahve-nude tonlardaki kombinize soluk pembe bir eşarp yakıştırabilirsiniz. Bu tonlardaki kloş etekler sizi masal kahramanına dönüştürürken kristal ya da swarovski taşlarla süslenmiş abayeler, feraceler yaz aylarında ışıl ışıl bir görüntü elde etmenizi sağlayacak. Tabii özel günlerinizin de kurtarıcısı olacak. Şimdiden kumaşlara gözatmanızı ve diktirmenizi öneririm. 2016 yazında bu modelleri sokakta sıkça göreceksiniz bizden söylemesi.

2016 Moda Renkleri Pantone Dingin Mavi ve Kuvars Pembesi

Eiseman’nın da dediği gibi bu iki tonun yumuşak geçişi sadece moda sektöründe değil ev tekstili ve dekorasyonda da oldukça karşımıza çıkacak. Pembenin en güzel tonlarından biri olan Quartz hayal dünyamızı masalsı bir yere dönüştürecek. Bebek mavisi Serenity ise karmaşık duygular içerisinde iken bizi sakinleştirecek ve hayatın bitmek bilmeyen koşturmacasından stresinden uzaklaşmamızı sağlayacak. Tabii 2016 renklerinin pastel tonları seçilmesinin ardında başka bir neden daha var.

Pantone 2016 Renkleri

Kendimizi daha güvende daha mutlu ve daha huzurlu hissetmemiz gereken bir dünyada yaşamamız gerekirken içinde bulunduğumuz dünyanın kaos ortamına dönüşmesi, savaşlar, ölümler, psikolojik baskılar, zararlı teknoloji hepimizin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Pastel renkler sayesinde bir nebze olsun stresten uzaklaşkdmak ve dinginleşmek mümkün. Bu yüzden evinizde ya da gardırobunuzda bu renklerden mutlaka barındırın. 2016’da inşallah hepimizin hayal ettiği o temiz dünyaya kavuşuruz.

2016 Moda Renkleri Pantone Dingin Mavi ve Kuvars Pembesi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir