Pantone 2013 Yılının Rengini Açıkladı “Zümrüt Yeşili”

Pantone 2013 Yılının Rengini Açıkladı “Zümrüt Yeşili”

2013-Trendleri

Pantone 2013 Yılının Rengini Açıkladı:

Zümrüt Yeşili (17-5641 Emerald)

X-RITE Pantone Türkiye Temsilcisi Odak Kimya’nın ev sahipliğinde, 20 Aralık 2012 Perşembe günü İstanbul Moda Akademisi’nde (İMA) gerçekleştirilen basın toplantısında, 2013 Yılı’nın Rengi açıklandı. Pantone EMEA Bölge Yöneticisi Carola Seybold’un yaptığı açıklamaya göre, 2013 Yılının Rengi Zümrüt Yeşili (Emerald).

2013-Trendleri

Odak Kimya’nın kurucuları Ayla Çuhadaroğlu ve Mine Kalaylı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Pantone’un yılın rengini belirlemek üzere çeşitli kriterleri olduğundan söz eden Seybold; dünyada birçok sektördeki gelişmeyi, sanat koleksiyonlarını, popüler sanatçıları, seyahat rotalarını, teknolojik ilerlemeleri ve diğer sosyo-ekonomik koşulları takip ederek o yılın renginin belirlendiğini vurguladı.

Seybold, renklerin satın alma kararlarında %65’in üzerinde etkili olduğunu belirterek, değişen dünya düzeni ile birlikte sosyal konu ve faktörlerin de renk belirleme çalışmalarındaki öneminin altını çizdi. Küresel değişikliklerin etkisinin de tartışıldığı toplantıda, doğa ile ilgili faktörlerin de “yeşil”e duyulan ihtiyacın artmasında etkili olduğu belirtildi.

2013-Trendleri

2013 Yılının Rengi ilan edilen Zümrüt Yeşili; aslında tarihte çoğu kez görkemli ve kıymetli değerli taşlarla ilişkilendiriliyor ve eski çağlardan beri, sahip olduğu ihtişamı ve birçok kültür ve dinde, yeni yaşamın rengi olması itibariyle de dikkat çekiyor.

Zümrüt Yeşili; tarih boyunca aynı zamanda yükselişin, yenilenmenin ve bereketin de sembolü olmuş. Asırlar boyunca, birçok ülke iyileştirici ve birlik bilincini temsilen yeşili seçmişler. Renk kombinasyonlarıyla farklı uyumları ortaya çıkaran Zümrüt Yeşili, kadın ve erkek modasından, aksesuara birçok alanda kullanılabilmektedir.

Tüm dünyada profesyonel renk standartları sağlayıcısı ve rengin global otoritesi Pantone ile renk ölçüm cihazlarının dünyadaki lider firması X-RITE’ın Yılın Rengi açıklaması; son on yıldır, hem yeni ürün gelişimlerini, hem de moda, ev-ofis dekorasyonu, kozmetik, tekstil, aksesuar ve endüstriyel tasarımları da kapsayan çeşitli endüstrilerdeki üretimi ve satın alma kararlarını etkiliyor.

2013-Trendleri

Moda için Zümrüt Yeşili

Yeşilin hakimiyeti özellikle moda ve tasarım dünyasında birkaç mevsimden bu yana durmadan yükseliyor. Her ortam için uygun Zümrüt Yeşili’nin klasik zarafeti kadınların formal ve günlük kıyafetlerini ve hatta aksesuarlarını da çarpıcı yapıyor. Bunun yanında Zümrüt Yeşili, erkeklerin spor kıyafetlerinde, yün giyimlerinde ve kravatlarında güçlü bir çizgi çiziyor. PANTONE Fashion Color Report Spring 2013’ de yer alan moda tasarımcılarından bazıları, TracyReese, Nanette Lepore, Barbara Tfank, NAHM ve Marimekko, Zümrüt Yeşilini ilkbahar koleksiyonlarına dahil ediyorlar.

Dengeli ve de sofistike Zümrüt Yeşili, görünürdeki tüm renkleri hareketlendirecek ve ilkbaharın ötesinde yaza ve sonrasında sonbahara ve kışa damgasını vuracak.

2013-Trendleri

Dekorasyon için Zümrüt Yeşili

Aynı odada ayrı renk duvar boyaları ve aksesuarları ile canlandıracağınız evinizdeki, sağlık ve mutluluğunuzu arttırmak için de Zümrüt Yeşili’nden yararlanabilirsiniz. Bu mücevher benzeri renk tonu girişte, yemek odasında ya da çalışma odasında gösterişli bir his yaratır ve oturma odasına tek bir duvarın boyanması ile odaya hayat katar. Mutfağa ve yemek odası alanlarına Zümrüt Yeşili yemek takımları ve farklı aksesuarlar ile renk katabilirsiniz.

Yorumlar

“Pantone 2013 Yılının Rengini Açıkladı “Zümrüt Yeşili”” için bir cevap

  1. […] senesinin rengi, büyüme, yenilenme ve varlığın simgesi olan zümrüt yeşiliyken, 2014’ün rengi dikkatleri üzerine çeken ve hayal gücünü ateşleyen parlak orkide moru…Bu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir