Oyuncak Tarihindeki İlk Başörtülü Barbie

Oyuncak Tarihindeki İlk Başörtülü Barbie

Oyuncak Tarihindeki İlk Başörtülü Barbie

Her yıl Los Angeles’da gerçekleşen, Glamour Moda Dergisinin öncü olduğu yılın başarılı kadınlarına ödül verme töreni, geçtiğimiz Kasım ayında tamamlandı. Basında, tanınmış ve yaptıkları işlerle toplumda kadınları güçlendiren, öncülük yapan isimler arasında Müslüman kadınlar da yer aldı. Ödüle layık görülen hanımlar sahneye çıkıp, ödüllerini alırlarken 2 dakikalık konuşma yapıyorlardı.

Bu hanımlar arasında podyumlardan tanıdığımız ilk başörtülü Somali asıllı Amerikalı manken Halima Aden ve Amerikan Olimpiyat takımındaki ilk başörtülü sporcu unvanını kazanan eskrimci İbtihaj Muhammad de yer aldılar.

Oyuncak Tarihindeki İlk Başörtülü Barbie

Halima Aden konuşmasında küçükken ailesiyle birlikte mülteci olarak Minessota eyaletine nasıl geldiklerini ve toplumun bir parçası olabilmek için gösterdikleri çabaya değindi. Başörtülü küçük bir kız olarak okula gittiğinde sınıf arkadaşının annesinin kızına Halima ile oynamamasını tembih ettiğini öğrendiğinde, bir küçük kızken ne kadar üzüldüğünü anlattı. Tek tipçi zihniyetin yıkılarak o günlerden bu günlere gelinip başörtülülerin de ödüle layık görülmesinden duyduğu sevinci ve kendisininde ödüle layık görüldüğü için duyduğu gururu ifade etti.

Oyuncak Tarihindeki İlk Başörtülü Barbie

Ödüle layık görülen ikinci isim İbtihaj Muhammad daha da farklı bir gelişme ile sahnede yer aldı. Orijinal Barbie ürünlerinin üretimini yapan Mattel oyuncak şirketi, oyuncak tarihindeki ilk başörtülü Barbie’nin lansmanını bu davette gerçekleştirdi. İbtihaj Muhammad’ın kopyası olan başörtülü Barbie, beyaz şalı ve uzun kimono elbisesiyle tam tesettürlü bir Barbie olmuş. Barbie’nin baştan aşağıya bütün kıyafetinin tesettür çizgilerine riayet edilerek hazırlanmış olması da takipçileri ayrıca memnun etti. Bu arada lansmanda İbtihaj Muhammad Barbie bebeğin üzerindeki kıyafetin kendi moda markası Louella’nın replikası olduğunu açıkladı. Bir kaç yıldır orijinal olmayan tesettürlü bebekler dünyanın farklı ülkelerinde oyuncakçılarda satılmakta. Ama Mattel şirketinin de başarılarıyla tanınan Müslüman bir kadın sporcuyu temsil eden bir oyuncak bebek çıkartması çok memnuniyet verici. Bizim çocukluğumuzda böyle bir bebek yoktu. Ama şimdi küçük kızlarımız tesettürlü bebekleri ile oynayabiliyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir