Osmanlı’dan Günümüze Giysiler Sergisi

Osmanlı’dan Günümüze Giysiler Sergisi

Osmanlı'da Kadın Kıyafetleri

Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerine ait kadın kıyafetlerini kapsayan muhteşem bir sergiden sizlere biraz bahsetmek istiyorum. 1850’lerden 1970’li yıllara kadar yaklaşık 1000 parça kıyafeti bir araya getirip koleksiyon oluşturan Şadiye Ulusoy’un, bu sergi ile ben gibi tarih sevdalısı birçok insanı koleksiyonuna hayran bırakacağına eminim.

Osmanlı'da Kadın Kıyafetleri

Sergide; geleneksel bindallı gelinlikler, Avrupai çizgiler barındıran o zamanın beyaz modern gelinlikleri, gece kıyafetleri(abiyeler), gömlekler(günümüzün tunikleri), günlük kıyafetler, gecelikler, dış giysiler (pelerin, panço vb.) ve bunların yanı sıra seccadeler, masa örtüleri gibi birçok tarihi eser yer almakta.

Osmanlı'da Kadın Kıyafetleri

İnsan bu sergiyi gezince o dönemlerde yaşamak istiyor. Elbiselerin hepsi el emeği! İpek atlastan yapılan elbiselerin üzerlerine işlenmiş nakışlar, kadife ceketlerin yaka kısımlarına beyaz metal tel kırma ile yapılmış detaylar, iğne oyaları, batının etkisinde kalınarak kumaş üzerine çiçek ve yaprak desenlerinin el boyaması ile çizilmesi gibi daha nice bin bir emek verilerek yapılan kıyafetleri görüpte insanın başının dönmemesi mümkün değil.

Osmanlı'da Kadın Kıyafetleri

Sergiyi gezerken kıyafetlerde, 19.yy başlarında daha geleneksel bir çizgiye rastlanırken, sonlarına doğru yani 20.yy başlarında ise, yaygınlaşan modern giyim sürecini görmek çok mümkün. Günümüzde gerçek manasını yitiren Haute Couture söyleminin hakkı o dönemlerde fazlasıyla verilmiş. Yine şimdinin kumaşlarından çok farklı olarak ipek-pamuk karışımı kumaşlar, keten, has kadife ve renkli atlas kumaşlar gibi en kaliteli materyaller göze çarpıyor.

Osmanlı'da Kadın Kıyafetleri

Uluslararası Tekstil ve Kostüm Kongresi 2015 kapsamında hazırlanan bu sergiyi, 10 Kasım 2015 tarihine kadar Eminönü’nde bulunan Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda görebilirsiniz.

www.chalah.com.tr

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir