Osmanlı Ruhuyla: Saklışehir.com

Osmanlı Ruhuyla: Saklışehir.com

Osmanlı ruhuyla e-ticaret: Saklışehir.com

Türk kültürünü, Türk mutfağını dünyaya internet üzerinden satmayı hedefleyen bir eticaret sitesi kuruldu. Saklışehir’in ilk hediyesi ise Fatih Sultan Mehmet imzalı iPad…

700 yıllık Osmanlı geleneğinin mirası olan 3600 çeşit yemek, 54 çeşit el sanatı, 42 çeşit müzik enstrümanı ve tam 25.500 Türkçe kelime yok olmaya yüz tutmuş durumda.2009-2010 yıllarında iki yıl üstüste Türkiye’de yılın genç girişimcisi seçilen Ömer Ekinci ve ekibi bu gerçekten yola çıkarak Türk kültürünü önce Türkiye’ye sonra da dünyaya hatırlatmak, yaşatmak ve günlük hayatımıza tekrar sokmak için Saklışehir.com‘u kurdu. Saklışehir.com Türk kültürünü dünyaya ihraç edecek.

Grup satın alma sitelerinin dünyamızı fena halde istila ettiği şu günlerde yayına girmeye hazırlanan Saklışehir.com üyelerine hem ilginç bir konsept hem de ilginç bir hoşgeldin hediyesi sunuyor. Saklisehir.com‘a en çok arkadaşını davet eden üyeye Fatih Sultan Mehmet tuğralı iPad hediye edilecek.

Apple’ın gözde tablet bilgisayarı olan iPad’in arkasına el işlemesiyle nakşedilen Fatih Sultan Mehmet Han Tuğrası ve ekranına konulan Fatih Sultan Mehmet portresi ile “Geleceğe bakıyoruz ama köklerimizi, aslımızı, neslimizi asla unutmuyoruz. Kökü mazide olan bir atîyiz” mesajı vermeyi amaçladıklarını ifade eden Saklisehir.com Kurucusu Ömer Ekinci, yayına giriş tarihlerinin 29 Mayıs İstanbul’un fethiyle aynı güne denk gelmesinin de manidar olduğunu belirtiyor.

Fatih Sultan Mehmet imzalı iPad hediyesiyle dikkat çeken Saklışehir.com‘un hikayesi ise şöyle; Amerika’da Groupon şirketinin 2 yıl önce başlattığı grup satınalma modelini birebir Türkiye’de uygulayan 100’ün üzerinde şirket ortaya çıktı. Desnet Bilişim Grubu ise aynı iş modelini farklı yorumlayarak ve Türk kültürüne uyarlayarak bu projeyi hayata geçirdi. Saklışehir’de her gün çok farklı hizmetler çok uygun fiyatlarla, Türk kültürüne ve değerlerine uygun şekilde sunuluyor. Yani Saklışehir.com, Sushi fırsatı satmıyor.

Dünyada çeşitli ülkelerin mutfakları (Fransız Mutfağı, Meksika Mutfağı) varken Türkiye’nin bir mutfağı yok. Çünkü Türkiye’nin her bir bölgesinin, her bir şehrinin ayrı ayrı birer mutfakları var. Osmanlı’dan günümüze gelen bu tarihi miras ise yok olmak üzere, 3600’ün üzerinde Osmanlı mutfağına ait yemek yok olmak üzere. Saklışehir‘in en önemli misyonlarından biri de Türk kültürünün zenginliğini vurgulamak ve yaşatmak.

Saklışehir’de neler var?

• Türk kahvesinin tarihini öğrenebileceğiniz ve dünyanın en özel Türk kahvesini pişirmeyi hem öğrenip hem de pişirilen bu kahveyi nefis İstanbul manzarasına karşı içebileceğiniz kahve atölyeleri

• Ney dinletisi eşliğinde ebrû öğrenebileceğiniz Türk el sanatları atölyeleri

• Türkiye’nin yöresel mutfaklarının en güzide yemeklerinin bulunduğu akşam yemekleri

• Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu, büyüdüğü ve canlı tarihi dokusuyla yaşatan muhteşem yerleşim merkezlerine yolculuklar.

• Cam üfleme ve sevdiklerine kendi üflediği camlardan hediye yapma fırsatı

• Lale bahçelerinde fotoğraf ve resim atölye çalışmaları

• 1969 model üstü açık arabalarla boğaz turları

• Sultan kayığında geziler

• En seçkin mağazalardan indirim fırsatları

Saklışehir‘i hayata geçiren Desnet Bilişim Grubu’nun Kurucu Ortağı Ömer Ekinci, 2009-2010 2 yıl üstüste Türkiye’de Yılın Genç Girişimcisi seçilmiş bir girişimci. Gruba bağlı şirketlerden Desnet Yazılım, Türkiye’nin %100 yerli ilk yazıcısını üreten bir teknoloji şirketi, Vodera Türkiye, Eurovision Şarkı yarışmasının altyapısını 4 yıl üst üste yapıldığı ülkede kurarak dünyada adını duyurmuş bir Bluetooth Marketing şirketi, Quizy.me projesi, Türkiye’nin ilk global sosyal ağı olma iddiasıyla çok konuşulan ve 3 ayda 1 milyon ziyaretçiye ulaşmış bir proje. Şili’de Brezilya’da bile çok sayıda üyeye sahip olan Quizy.me’nin hedefi dünyanın önde gelen sosyal ağlarından biri olmak.

Kaynak: Yeni Şafak

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *