Osmanlı Giyim Kültürünün Sembolü “Kaftan” Victoria&Albert Museum’da!

Osmanlı Giyim Kültürünün Sembolü “Kaftan” Victoria&Albert Museum’da!

Dice Kayek Osmanlı Kaftan Modelleri

İngiltere’nin en prestijli sergilerine ev sahipliği yapan Victoria & Albert Müzesi’nin düzenlediği Jameel Prize’ın kısa listesine seçilen 10 sanatçı/tasarımcı belli oldu. Ünlü mimar Zaha Hadid‘in başkanlığında beş jüri üyesinin, 270 sanatçı arasından belirlediği listeye, Türkiye’den Dice Kayek de seçildi. Ayşe ve Ece Ege kardeşlerin markası Dice Kayek‘in Istanbul Contrast koleksiyonunda yer alan 19 couture tasarımı arasından, İstanbul’un İslam mirasını en iyi yansıtan, sanat, mimari ve kültürel zenginliği temsil eden üç parçayı Victoria & Albert Müzesi‘nde sergilenmek üzere seçti.

Dice Kayek Osmanlı Kaftan Modelleri

Osmanlı giyim kültürünün sembolü olan “Kaftan”ın modern yorumu, Sultanahmet Camii‘sinin kubbe mimarisini anımsatan “Kubbe” ve Aya Sofya‘nın iç mimarisinden esinlenen, üzerinde 6622 adet antik üfleme cam boncuk olan “Aya Sofya” 11 Aralık 2013 – 27 Nisan 2014 tarihleri arasinda Victoria&Albert Museum’da sergilenecek.

Dice Kayek Osmanlı Kaftan Modelleri

Victoria&Albert Müzesi direktörü Martin Roth, kısa listede yer alan çağdaş tasarımcılar ve sanatçıların çalışmalarının, çeşitlilik arz etmekle beraber istisnasız hepsinin İslam kültür ve geleneklerinden esinlenilmiş modern yorumlar olduklarını söylüyor. Arap tipografisinden moda tasarımına, video enstalasyonundan minyatür çizimlere kadar farklı çalışmaların bir arada olduğu Jameel Prize‘ın kazananı 10 Aralık 2013’te açıklanacak. 10 kişilik final listesinde yer alan diğer isimler arasında; Faig Ahmed, Nada Debs, Mounir Fatmi, Rahul Jain gibi önemli çağdaş sanatçılar var. Ayşe ve Ece Ege kardeşleri kutluyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir