Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Oscar Töreninde Bir Filistinli: Emad Burnat ve Ailesi

Oscar Töreninde Bir Filistinli: Emad Burnat ve Ailesi

Ayşegül Aldemir Yazıları

Oscar törenleri bu yıl da her zamanki sansasyon , spekülasyon ve yüksek magazin boyutuyla sahiplerini buldu . Ancak bu yıl Oscar törenlerinde ilk defa rastladığımız tablolar da oldu . Bu yıl ki Oscar töreninde , kırmızı halıda ilk defa tesettürlü bir bayana da rastladık . Kendisi yabancı değil , Filistinli yönetmen Emad Burnat’ın eşi .

Emad Burnat , Filistinli bir yönetmen . Yönetmenin , hikayesi Batı Şeria’nın Bil’in kasabasında geçen ve 5 yıl boyunca süren pasif direnişi konu edinen ‘‘ 5 Broken Cameras ( 5 Kırık Kamera ) ’’adlı bir belgesel çalışması bulunmakta . Burnat aynı zamanda 5 Broken Cameras belgeseli ile de Oscar’ın bu yıl ki adaylarından biriydi . Amatör yönetmen Burnat’ın belgeseli , beyazperdede Oscar’a aday gösterilen ilk Filistin çalışması aynı zamanda !

5 Broken Cameras , Filistin’in Bil’in köyünde yaşayan bir adamın , her defasında çatışmalar sonrası kırıldıktan sonra , bir kez daha yenisini aldığı 5 kamerası , bu 5 kamera ile çektiği ve köy sakinlerinin İsrail ordusu karşısındaki direnişini , oldukça güçlü bir şekilde anlatan dikkat çekici bir belgesel . Gaz bombaları , gece İsrail tarafından köye yapılan baskınlar , uzun süreli gözaltılar , yaralanan ve öldürülen köylüler ve yabancı ülkelerden gelerek köyün silahsız direnişine destek olan insanlar belgeselde Burnat anlatımıyla karşımıza çıkıyor . Gece vakti kapıları kırarcasına çalan İsrail ordusunun Filistinli köylülere , burası İsrail toprağı diyerek , o toprakları terk etmeleri gerektiğini söyleyen İsrail şımarıklığı da yine belgeseli izleyenler tarafından gözden kaçmayan bir ayrıntı ! Emad Burnat’ın , 5 Broken Cameras’ı , bir kurgudan öte gerçeğin ta kendisi ! İsrail ve Filistin gerçeği … Belgesel , dünyada da pek çok festivalde gösterildi ve gösterilmeye de devam edecek .

Ayşegül Aldemir Yazıları

Emad Burnat , muazzam bir anlatım ile insani kırılganlığı yüreklerimize işlerken , zulmün karanlık yerlerinde gözlerimizi daha keskin kılıyor , zalimi daha iyi görebilmemiz için … Burnat bu çalışması ile ‘‘ En İyi Belgesel Dalı ’’ nda Oscar’ı alamamış olsa da , Oscar ödülleri öncesinde yaşananlar ile , Oscar töreni sırasında , kırmızı halı üzerinde eşi ve oğluyla birlikte verdiği naif görüntü ile ve de Amerika’nın en şaşalı gösterisinde İsrail adına verdiği mesajlar ile oldukça anlamlı katkılar sağladı .

Oscar ödüllerinin hemen öncesine gidelim … Yer Los Angeles Uluslararası Havalimanı . Havalimanındaki yetkililer Oscar adayı Filistinli yönetmen Emad Burnat’ı , eşini ve oğlunu ülkelerine almayarak tam bir skandala imza atıyor ve yönetmen Los Angeles Havaalanı’nda alıkonuluyor …

Emad Burnat, havalimanındaki yetkilileri , kendisine gönderilen Oscar davetiyesini de göstermesine rağmen , Oscar’a aday olduğuna bir türlü inandıramıyor . Bunun üzerine eşi ve oğluyla birlikte 8 saat boyunca havalimanında bekletiliyor ve eğer Oscar’a aday ise bunu ispatlaması isteniyor . Aksi takdirde ispatlayamazsa eşi Soraya ve Oğlu Gibreel ile birlikte , Los Angeles uçağına bindikleri Türkiye’ye geri gönderilecekleri söyleniyor . Ve bunun için de Burnat’a telefonda sadece tek bir kişi ile görüşme şansı veriliyor… Oldukça insani(!)

Ayşegül Aldemir Yazıları

Emad Burnat’ın aday olmasında katkıları bulunan kişi , Oscar ödüllü Amerikalı yönetmen ve Akademi üyesi Michael Moore ! Emad Burnat , Michael Moore’u telefonla arayarak durumu bildiriyor , havalimanı yetkilileri ancak bu şekilde ikna oluyor . Michael Moore , olaya sosyal medyada , twitter üzerinden tepki gösteriyor . Moore paylaştığı yazıda , ‘‘ Emad , Oscar adaylarına gönderilen davetiyeyi göstermiş . Ama bu yeterli gelmemiş . Anlaşılan Göçmen ve Gümrük Bürosu’ndaki yetkililer , Filistinli birinin Oscar adayı olabileceğini tasavvur edemedi . Akademi yetkililerini aradım . Onlar da avukatları . Emad’a , havaalanındaki görevlilere telefon numaramı ve ismimi vermesini söyledim … ’’ ifadelerine yer verdi .Havaalanındaki kriz , Michael Moore’un Oscar yetkililerini arayıp durumu bildirmesi üzerine çözüldü . Sıkıntılı bir bekleyişin ardından Emad Burnat ve ailesinin ABD’ye girişine izin verildi .

Ayşegül-Aldemir-Yazıları

Bu , Oscar öncesindeki durum , bir de Oscar töreni sırasında Emad Burnat ve ailesinin kırmızı halı üzerindeki fotoğrafına bakalım . Emad Burnat’ın , kırmızı halının üzerinde , başörtüsü ve zarif kıyafetiyle eşi Soraya ! Soraya , Oscar törenlerinde , şaşkın ve hayranlık dolu bakışların , iyimser ve kötümser düşüncelerin arasında yürüyerek yerine geçti . Aslında Emad Burnat’ın , eşi ve oğlu ile Oscar törenlerindeki görüntüsü oldukça hoş bir görüntüydü . Hatta ileride acaba İslamiyet’i , müslümanlığı anlatan bir film de Oscar’ı alabilir mi ? demekten kendini alamıyor insan .

Emad Burnat ve ailesinin fotoğrafı , insanların kafasındaki klişeleri yıkmak adına bence çok anlamlı . Emad’ın Filistin mücadelesi , Soraya’nın inançlarının dışa vuran zarif yansıması , insanların Oscar törenlerinde görmeye alışık olduğu görüntülerin çok ötesindeydi , fakat bir o kadar da derindi . Bu kadar kibar bir meydan okumanın ancak Emad Burnat ve eşi Soraya gibi asil insanlara özgü olabileceğine inanıyorum . Nihayetinde , Emad Burnat ile gurur duymamız için bizim kriterimiz Oscar ödülü değil ! Burnat, inandıkları uğruna savaşan bir adam ve bu savaşta yalnız değil . İlerleyen günlerde Emad Burnat ismini ziyadesiyle duyacağız . Genç ve idealist Filistinli yönetmen Emad Burnat’ın başarılı çalışmaları ile hakettiği değeri görmesini temenni ediyorum .

Selam ve Dua ile

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *