Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

‘Tam Zamanı’ programı ile tanıdığımız Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, MAG Haziran sayında oruç tutarken sağlıklı besin seçimi konusunda açıklamalarda bulundu. Dönmez “Oruç tutmaya başlayınca yeme alışkanlığımız normal düzeninden farklılaşıyor; dikkat edilmediğinde sahur ile iftarda daha fazla doymak ve gün içinde de açlıktan korumak için daha yağlı, yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yöneliyoruz” dedi.

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, oruç tutarken bazı uyarılarda bulundu.

  • “Büyük tabak çorba ile iftarı açın”
  • “Sıcak ve soğuk çaylarınıza bal ekleyin”
  • “İftardan sonra hemen taze meyve tüketin”
  • “Taze sebze tüketimini artırın”
  • “Vücudumuz saatlerce aç bırakıldığında, enerji üretebilmek için yağ yakmaya başlar. Bu da kilo vermemize yardımcı olur”
  • “Hamileyken oruç tutmaları hem bebek için hem de anne için sağlıksız birçok durum yaratabilmektedir”

Oruç Tutarken Sağlıklı Besin Seçimi Kılavuzu

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, Ramazan ayında uzun süre aç kalınmasının metabolizmayı olumlu etkilediğini anlattı. “Özellikle bu süre, açlığın kötü huylu kolesterolü azalttığı, sinirliliği kaldırdığı ve vücutta fazla yağları erittiği açılardan bakıldığında oldukça önemli” diyen Dönmez, oruç tutanlara önemli uyarılarda bulundu.

Ramazan ayında en çok sorulan sorulara da cevap veren Dönmez “Migreni kontrol altına alınmamış kişilerin oruç tutmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Tıbbi kontrolleri yapılmış yüksek tansiyonlu kişilerin de oruç tutabileceğini anlatan Dönmez “Ancak sahurda ve iftarda tuz tüketimine duyarlı tansiyon hastaları tuzsuz yemeye dikkat etmelidir. Sahurda 1 su bardağı süt içmeli ve bol taze çiğ sebzeyi iftardan sahura kadar yemeyi ilke edinmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir