Ortaöğretimde Başörtüsü Serbest

Ortaöğretimde Başörtüsü Serbest

Okullarda Başörtüsü Serbest

Hükümet orta öğretimde de başörtüsünü serbest bıraktı. Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yer alan ‘başı açık’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır’ dedi.

Hükümet ortaöğretim de başörtüsü serbest bıraktı. Müjdeyi, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında verdi. Arınç, ‘Öğrencilerin kılık kıyafetlerinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik gözden geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının E bendinde yer alan ‘başı açık’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır’ dedi. Kararla beraber öğrencilerin ortaöğretim kurumlarında başörtülü olarak öğretime devam edilebileceğini belirten Arınç, ‘Bunun öğretim hayatımız için hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.

‘BAŞ AÇIK’ İBARESİ YÜRÜRLÜLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapıldığını söyleyerek; “4. maddesinin birinci fıkrasının e bendinde yer alan ‘baş açık‘ ibaresi ve aynı benden son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bununlar orta öğretim kurumlarında baş örtülü olarak eğitime devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret, 30 Eylül’den sonraki demokratikleşme paketimizde bazı hususlar yerine getirildiği için, bugün böyle bir yönetmelik değişikliğinin de yapılması zaruret görülmüştür” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişikliğe ilişkin Arınç, şunları kaydetti: “Milli Eğitim Bakanlığımız, orta öğretimle ilgili yönetmeliğinde, özellikle bazı kız öğrencilerimizin hasretle beklediklerini biliyorum. Son Bursa ziyaretimde de okulların açılışında öğrencilerle bir araya geldiğimizde onlar heyecanlı bir şekilde bu müjdeyi bekliyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına hakkında yönetmelik gözden geçirilmiş ve bu yönetmeliğin 3. ve 4. maddelerinde bir değişiklik yapılarak, 4. maddesinin birinci fıkrasının e bendinde yer alan ‘baş açık’ ibaresi ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bununlar orta öğretim kurumlarında baş örtülü olarak eğitime devam etmek isteyen kız öğrenciler için bir zaruret, 30 Eylül’den sonraki demokratikleşme paketimizde bazı hususlar yerine getirildiği için, bugün böyle bir yönetmelik değişikliğinin de yapılması zaruret görülmüştür. Öğrencilerimiz ve velilerimiz için hayırlı olmasını da diliyorum.”

İŞTE DEĞİŞEN MADDE

“Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’in 4. maddesinin “e” bendi şöyle; “Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3’üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklıdır.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir