Ortadoğu’da Turizmin Başkenti: Dubai

Ortadoğu’da Turizmin Başkenti: Dubai

Dubai Mall

Geçen hafta tatil için gittiğim Dubai’yi anlatacağım bugün size. Hakikaten Türkiye’de bir tatile göre çok daha güzel zaman geçirebileceğiniz denizi, alışverişi ile insanı büyüleyen bir mekan Dubai. Benim 3. gidişim oldu bu sefer bayan arkadaşlarla gittik keşfe. Bayanlar olarak da çok rahat gezilebilecek kadar güvenli bir emirlik Dubai.

Birleşik Arap Emirlikleri (UAE)’de 7 emirlikten birisi Dubai. Bu yedi emirliğin başkenti ve en çok toprağa ve petrole sahip emirliği Abu Dhabi ama Dubai’nin ismi daha çok duyulmuş durumda çünkü en büyük geçim kaynağı turizm. Hiç bir alışverişten vergi alınmayan Dubai emirliğin de turizmden ciddi anlamda vergi alınmakta. Gene de Türkiye’de ki tatil ile aynı fiyatlara hem gezebileceğiniz hem tatil yapabileceğiniz güzel bir lokasyon.

Dubai Marina

Eğer denize girmek istiyorsanız uzun bir tatil öneririm keza denizi çok güzel. Bayanlara özel plajlarından ücretsiz halk plajlarına kadar bir çok alternatifi bulabileceğiniz Dubai’de denize girmek size ayrı bir zevk verecek.

Mevsim olarak kesinlikle yazın gitmenizi hiç tavsiye etmem inanılmaz sıcak oluyor. Sadece gezeceğim derseniz kış yani Kasım, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarını tavsiye ederim. Ama azıcık sıcak olsun rahat denize gireyim derseniz Eylül ve Mayıs aylarında gitmek doğru olacaktır.

Gelelim gezilmesi gereken yerlere;

Dubai Müzesi

Dubai Müzesi: Bur Dubai bölgesinde bulunan ve Dubai’nin incilikle başlayan bedevi hayatından petrol çıkarılmasından sonra geldikleri bu modern haline kadar geçirdikleri evreleri anlatan çok güzel bir müze. 3 Aed giriş ücreti bulunan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Deira Bölgesi: Müzeden sonra Dubai kanalından arabalarla ulaşabileceğiniz İstanbul’un Tahtakale’si gibi ucuz alışverişin merkezi Deira Bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Altından kumaşa, abayalardan çantaya bir çok kaliteli ürünü uygun fiyata bulabilirsiniz. Pazarlık etmeyi unutmayın derim.

İbni Battuta Mall

Alışveriş Merkezleri: Dubai’den pek çok konsepti bünyesinde barındıran alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Genelde gezilecek yerleri alışveriş merkezlerinin içine yapmışlar. Hava çok sıcak olduğu için turistik yerleri alışveriş ile birleştirmişler.

Gezilebilecek en önemlileri; Avrupa’nın pasajları meydanları konsepti ile öne çıkan; Marcato Mall, içinde yapay kayak merkezini barındıran Dubai’nin ikinci büyük alışveriş merkezi Emirates Mall, dünyanın en güzel su gösterisini içinde barındıran ve görsel bir şölen sunan akvaryuma sahip Dubai’nin en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall, Ortadoğu’nun en büyük seyyahı olan İbni Battuta adına yapılmış içerisinde 7 ülke anlatılan İbni Battuta Mall, küçük bir pasajı andıran kendine ait göleti bulunan Madinat Souk mutlaka görülmesi gereken alışveriş merkezleri arasında.

Safari Dubai

Safari: Dubai’ye gitmişken safari yapmadan dönmeyin derim. Kızıl kumlarda jiplerle yapılan safari etkinliği akşam bir bedevi çadırındaki eğlence ile son buluyor. Bu kızgın kumlarda bir fotoğrafınız olsun.

Dubai Marina: Dubai de dışarından gelen çalışanların yaşadığı yüksek binaların lüks cafelerin olduğu Dubai Marina da mutlaka yürümelisiniz. 7 km’lik yürüyüş alanı olan Dubai marinayı mümkün ise akşam ziyaret etmelisiniz.

Abu Dhabi Turu: Dubai’ye 2 saat uzaklıkta bulunan Abu Dhabi’yi eğer zamanınız var ise görün derim. Dünyanın en büyük 3. Camisi Abu Dhabi’de bulunuyor ve görülmeye değer güzellikte. Abu Dhabi’yi de bir başka yazımda ayrıntılı olarak anlatırım.

Güzel ve boz gezmeli günler diliyorum.

Zaman az gezilecek yer çok.

Cansu KARADAĞ

www.gezionerileri.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir