Orta Yaşlı Bayanlara Giyim Önerileri

Orta Yaşlı Bayanlara Giyim Önerileri

Herkesin kâbusudur 40 yaşına girmek. Daha 20’li yaşların ortalarında başlar stresi. 30’a basıldığı ilk gün iyice kendini hissettirir. Aylar ayları kovaladıkça 40 yaşına biraz daha yaklaşılır. O gün, incecik çizgi ile hayatımız 40 yaş öncesi ve sonrası şeklinde ikiye ayrılıverir.

‘Her yaşın bir güzelliği vardır.’ derler. Ama göz kenarlarında beliren kırışıklıklar ve ufak cilt lekeleri, ister istemez kadınların 40 yaş kompleksine girmesine neden olur. Bu hissi örtbas etmek için, her zamankinden daha genç ve güzel görünmek istenir. Bu da çoğunlukla abartılı makyaj ya da kişinin tarzına uygun olmayan kıyafetler ile kendini gösterir. Peki ruhsal sıkıntıların baş gösterdiği bu zorlu süreçte kadınlar nasıl giyinmeli?

aker

Gençler sade, orta yaşlı kadınlar gösterişli giyiniyor

Birçok marka 40’lı yaşlardaki kadınların sorunlarını göz önünde bulundurarak orta yaş grubuna hitap eden kıyafetler üretiyor. Mağaza sahipleri genellikle bu kesimin canlı, şatafatlı giysiler tercih ettiğini söylüyor. Gençler, siyah, lacivert ve gri renkli kıyafetleri daha çok tercih ediyor. Orta yaşlı kadınlar ise allı pullu, desenli, abartılı giysileri satın alıyor. Özel günler haricinde takım elbise giyen kadınlar da kalmamış.

Chamay‘ın sahibi Şengül Yeşil, “Kadınlar ancak çok ciddi bir işte çalışıyorlarsa günlük hayatlarında takım elbise giyiyor. Artık siyah giyinen de çok az. Farklı renkleri ve ilginç tasarımları gördükleri anda satın alıyorlar.” diyor. Kilo problemi olan 40 yaş üstü kadınlar bile artık siyah tercih etmiyormuş.

Marks&Spencer da kadınların bu isteklerini fark etmiş ve 45 yaş üstü bayanlar için bu sezon ‘Portfolio’ koleksiyonunu hazırlamış. Koleksiyonda canlı ve asi renkler, ilgi çekici kumaşlar, hayvan figürlü bluzlar ön planda. ‘Sadeliği seven kadınlar da olabilir’ düşüncesi ile siyah ve krem renklerinin kombinasyonu ile pantolon, etek ve ceketler üretilmiş. Ayrıca ‘İndigo’ koleksiyonunda spor giyinmek isteyen 45 yaş üstü bayanlar için rahat giysiler yer alıyor.

Aker Giyim‘den Emine Ceyhan, takım elbiseden ziyade özellikle triko ve tunik altına, pantolon ve etek sattıklarını ifade ediyor. Yani 40 yaş üstü kadınlar hem rahat hem de dikkat çekici olmak istiyor. Fakat ipin ucunu kaçırmamak gerek. Şık görünmek isterken, komik manzaralar ortaya çıkabiliyor.

Hem şık hem sade nasıl giyinilir?

40 yaş sonrasında ya da doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan kilo sorunu nedeniyle abartılı kıyafetleri tercih etmemek gerekiyor. Vücudu saran giysiler yerine bu yıl da moda olan bol kesimli, reglân kol elbiseler ve tunikler kilolarınızı saklamanıza yardımcı olur.

Moda demişken, bir kıyafeti yalnızca moda olduğu için satın almayın. Tarzınızı koruyun ve giydiğiniz parçanın üzerinizde nasıl durduğuna, yakışıp yakışmadığına dikkat edin. Unutmayın kıyafetler kişiliğinizi yansıtır. Alışverişe bir arkadaşınızla çıkmaya özen gösterin ve onun fikirlerini önemseyin. Canlı renkler tercih etmek yerine pastel tonlarda ve mat renklerdeki kıyafetleri giyebilirsiniz. Bu sizi sandığınız gibi yaşlı göstermez, aksine daha zarif ve saygıdeğer görünmenizi sağlar.

Tabii ki elbiselerinizde, bluzlarınızda, ceketlerinizde ufak detaylar olmalı. Ama kesinlikle bunlar abartılmamalı. Örneğin bazen pili, bazen fırfır, bazen belinize takacağınız bir kemer, bazen de yakanıza iliştireceğiniz bir broş olabilir. Ama bunların hepsi bir arada bulunmamalı. Kıyafetlerinizde göze çarpan detayın, üzerine işlenen pul, taş ya da nakıştan ziyade o kıyafetin kesimi olmasına dikkat edin. Bu kıyafetin kesimi olabileceği gibi giysinin yakasına, kollarına ya da eteklerine uygulanan drape veya valon gibi görsellik katacak unsurlar da olabilir.

Siyah renkli kıyafetler veya takım elbise giymekten sıkılmış olabilirsiniz. Bunun da çözümü var. Rahat olmak istiyorsanız triko tuniklerin altına pantolon ya da etek üzerine şık bir bluz giyebilirsiniz.

Yorumlar

“Orta Yaşlı Bayanlara Giyim Önerileri” için bir cevap

  1. AYŞE TEKE dedi ki:

    nasıl giyinmeyı istıyorum ve takıp etmek isterım saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir