Online Alışverişte Kıyafetleri Deneme ve Ödeme Şekilleri Değişiyor

Online Alışverişte Kıyafetleri Deneme ve Ödeme Şekilleri Değişiyor

Kıyafetleri Mağaza Kabinleri Yerine Evde Deneyerek Alma Devri Başlıyor

Önceki yazılarımızda, içinde bulunduğumuz dijital zaman diliminde alışveriş alışkanlıklarımızın değiştiğinden bir çok kez bahsetmiştik. Hatta online alışverişin mağazaların ve alışveriş merkezlerinin kapanmasına ve sonrasında da iflas etmelerine sebebiyet vermesinden de bahsetmiştik.

İşte bu gelişmelerin en yenisine yine Amazon sitesi imza atıyor. Amerika’nın ve dünyanın, ileri gelen alış veriş sitelerinden Amazon şirketi milyonlarca ürün alışverişinde bulunan müşterileri için yeni bir uygulama daha başlatıyor. Amazon Prime Wardrobe ismi altında online kıyafet alış verişini kolaylaştırıp, müşterileri mağazaya gidip kıyafet deneme zahmetinden kurtarıyor. Kıyafet alışverişi yapmak isteyen müşteriler Amazonun sitesinde Amazon Prime Wardrobe opsiyonunu tıklayıp, ürünlere göz gezdiriyorlar. Daha sonra beğendikleri ürünleri seçip, sepetlerine ekliyorlar ve siparişlerini tamamlıyorlar. Ürünler hızla, hatta bir kaç saat veya 1 gün içinde müşteriye ulaştırılıyor. Kıyafetler ulaştığında, müşteri ürünleri kendi evinin rahatlığı içinde üzerinde deniyor. Beğendiği ürünleri tutuyor, beğenmediği ürünleri ise mevcut olan pakete koyup geri yolluyor.

Kıyafetleri Mağaza Kabinleri Yerine Evde Deneyerek Alma Devri Başlıyor

Müşteri tutmak istediği ürünlerin seçimini yaptıktan sonra, sadece o ürünlerin ödemesini yapıyor. Yani normal alışveriş modelinde önce kredi kartıyla işlem yapıp, ürünlerin tamamını ödeyip, iade edeceği ürünlerin parasını geri almak yerine, bütün bu basamaklar bir basamakla hızlandırılmış oluyor. Müşterinin kartına sadece memnun kaldığı ürünlerin işlemi yapılıyor. Tabii ki hem sipariş kargo ücreti hem de iade kargo ücreti Amazon’a ait oluyor. Buna ilave olarak, Amazon şirketi müşterileri bu uygulamaya teşvik etmek ve onları ödüllendirmek için bir strateji daha uyguluyor. Örneğin, bir müşteri Prime Wardrobe’dan 6 ürün sipariş vermiş. Eğer sipariş verdiği ürünlerden sadece bir tanesini beğenip tutmaya karar verirse, o zaman o ürünün etiketine %10 indirim uygulanıyor. Eğer birden fazla ürünü almaya karar verirse, aldığı ürünlerin etiketinden bu sefer %20 indirim uyguluyor! Farz edelim ki müşteri bütün ürünleri geri yollamaya karar verdi, o zaman hiç bir şekilde kredi kartına işlem yapılmamış oluyor.

Kıyafetleri Mağaza Kabinleri Yerine Evde Deneyerek Alma Devri Başlıyor

Amazonun bu yeni uygulaması mağazaya gidip alışveriş yapma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor. Hanımlar hiç evden çıkmadan, istedikleri kıyafetleri ayaklarına getirtip, rahatlıkla evde deneyip, acele etmeden, yorulmadan, seçimlerini gönül rahatlığıyla yapabiliyorlar. Mağazada kalabalıkla boğuşma ve ürün ödemesi için sırada bekleme sorunu tamamen ortadan kalkmış oluyor. Özellikle tesettürlü hanımların istedikleri ürünleri rahat rahat ev ortamında deneyebilmelerinden daha güzel ne olabilir. Teknolojinin hızıyla, alışveriş merkezlerinde harcayacağımız zamanı daha doğru kıyafet seçimleri yaparak değerlendirmiş oluyoruz. Ayrıca, %10, ve %20 indirim seçenekleri ile etiketin tam fiyatını ödemek yerine, indirimde alış veriş yaparım kültürel anlayışında olan müşterilere sezon aralarında değil, bütün yıl indirimden faydalanma imkanı sağlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir