Önce Sen Değiş!

Önce Sen Değiş!

Önce Sen Değiş

Ülkemiz zor günler geçiriyor; gerek terör olayları hayatı etkilerken, gerekse son yaşadığımız acı olay zaman zaman insanın kendisi, ülkesi, geleceği için ümidini yitirme noktasına gelmesine neden oluyor gibi görünse de, aslında ümidimizi yitirmememiz gerektiğine inanıyorum.

Bir gerçek var ki; denizler dalgalanmadan durulmuyor, nasıl ki kendi kişisel gelişim yolculuğumuzda kendi karanlık yanlarımızla yüzleşip, hesaplaşıp zor anların içinden geçiyorsak, ülke olarak da toplum bilincimizi dönüştürmek için toplumsal zihnimizin karanlık yanlarıyla yüzleşip hesaplaşmak zorundayız.

Yaşadığımız bu acı günler vasıtası ve ‘Sizin hayır bildiğinizde şer, şer bildiğinizde hayır vardır. Siz bilmezsiniz ALLAH bilir…’ (Bakara Suresi / 216. Ayet) ayetinin ışığında; Bugün bizler yargılarımızın, ötekileştirmelerimizin ve en çok da içimizdeki öfkemizin yansımalarıyla hesaplaşarak toplumsal bilincimizi yeniden inşa edeceğiz. Toplumsal olanın kişiselden geçtiği mantığına dayanarak bu yazımda yine kişisel dönüşüm üzerinde duracağım.

Önce Kendi Kapımızın Önünü Süpürelim

Toplum nasıl ki bireylerden oluşur, istediğimiz refaha, huzura bizi götürecek şey; yine işe her kişinin kendi kapısının önünü süpürerek başlamasından geçer. Kişisel olarak dönüşümümüze bakacak olursak çoğumuz değişim için çok çabalamamız gerektiğine inanırız. Her ne sebepten olursa olsun yaşam zamanla fark edemediğimiz bilinçaltı kayıtlarımızı dinleyerek kendi önümüze koyduğumuz, kapımızdaki taşlara takılmakla geçen bir kısır döngüye dönüşüverir. Bu sebepten kişi önce kendi iç dünyası ile başlamalı hayatı değiştirmeye… Önce kendi evinin önünü temizleyerek.

Önce Sen Değiş

Kendi Düşüncelerimiz Hayatımızı Değiştirir

Değişim, elbette büyük farkındalıklar sonucunda elde edilen kavramlardır. Belki öğrenmek durumunda olduğumuz dersler değişimimizi geciktirebilir. Ancak öyle bir dönemde yaşıyoruz ki gerçekten kalpten istedikçe yolların çok hızlı açıldığına tanık olmaktayız. Kendimde de gözlemlediğim kadarıyla inandığımız, kalpten bağlandığımız ne varsa deneyim alanımıza çekiyoruz. Bu yadsınamayacak bir gerçek. Deneyimlerimiz biz onları eyleme dökmeden çok önce düşünce dünyamızda kendine bir yer bulmuş oluyor. Evet, olaya böyle bakıldığında şunu sormadan edemiyoruz ‘Peki ben yaşadığım olumsuzlukları da mı kendi düşüncelerimle oluşturuyorum?’ Bu soruya vereceğimiz yanıt şu: ‘Maalesef evet.’

İlk bakışta mantıksız gelse de zihnimiz üzerinde hakimiyet kurmak oldukça zahmetli olduğundan, ne yazık ki olumsuz düşünceler üretmek ve bunu gerçeğimiz yapmak konusunda oldukça başarılıyız. Tabi bu size kötü haber gibi gelmiş olabilir. Ama benim bakış açımdan kesinlikle böyle değil. Bizler kendi üzerimizde çalıştıkça, özümüzle temasa geçtikçe, duygularımızın verdiği mesaja dikkat eder ve öz benliğimizin bizden istediği değişimleri yapar hale geldikçe iş biraz daha kolaylaşıyor. Daha hakim olmaya başladığımız bir alana dönüşüyor. Üstelik en güzeli de bizi de dönüştürüyor. Çok aceleci olmadan dingin bir ruh haliyle olaylara bakabildikçe olayların içinde yaşayan olmaktan gözlemleyen olmaya yaşantımızda daha çok yer verdikçe inanın yollar bir bir açılıyor, düğümler bir bir çözülüyor. Ve değişim için çok fazla çabalamaya gerek kalmadan değişimin mümkün olduğunu görüyor insan.

Ruhumuzun En Çok Doyduğu Yönlerinizi Geliştirin

Değişim sanıldığı kadar zor değil. Zihnin ötesine geçmenin zihni susturmaya çalışmadan ama aynı zamanda çevresinde fazla takılmadan yaşamanın mümkün olduğunu gördüm. Sanırım güzel dünyamızın yaşadığı geçiş aşaması bizlere de hediyelerini veriyor. Hepimizin kendi gelişimi için çıkarması gereken dersleri, alması gereken hayat hediyeleri var. Tabi bu yolda hepimizin kullandığı yöntemler farklı farklı. Ancak varılmak istenen hedef ortak, o nedenle diyebiliriz ki en çok keyif aldığımız alanda ruhumuzun en çok doyduğunu hissettiğimiz yönlerimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Hislerimize kulak verelim, mesajlarını alalım. Bir de böyle deneyelim bakalım dünya daha yaşanabilir daha sevgi dolu bir yer olacak mı?

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir